Aké je podielová odmena advokáta za zastupovanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Prešov

Otázka: Aké je podielová odmena advokáta za zastupovanie?

Dobrý deň, obraciam sa na vás s požiadavkou o informáciu. Som poškodená v prípade, kde bol muž uznaný a odsúdený za nebezpečné prenasledovanie a iné. Najala som si advokátku a pripravujeme sa ísť na občiansky súd vymáhať odškodné. Keďže nemám dostatok financií, dohodla som sa slovne s advokátkou, že svoju honorár za právnu pomoc odpočíta z vysúdenej sumy. Prosím, mohli by ste mi orientačne povedať, o akej sume sa bavíme, ak výška odškodného, ktoré žiadame, je 33 000 eur? Ďakujem.

Odpoveď: Aké je podielová odmena advokáta za zastupovanie?

Dobrý deň, podľa § 2 vyhlášky č. 655/2004 Z.z. o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb, pri uzatváraní zmluvy o poskytnutí právnych služieb môže advokát dohodnúť s klientom spôsob a výšku zmluvnej odmeny. Výška zmluvnej odmeny však nemôže byť v rozpore s dobrými mravmi. Zmluvná odmena sa môže určiť aj podielom na hodnote veci (tzv. podielová odmena). Taktiež platí, že podielová odmena sa môže dohodnúť vo forme podielu na hodnote veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom, ak je výsledok tohto konania podľa okolností prípadu veľmi neistý a advokát o tom klienta poučil. Maximálna výška dohodnutej podielovej odmeny nesmie presiahnuť 20 % z hodnoty veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom. Advokát má právo na dohodnutú podielovú odmenu len za predpokladu, že klient, s ktorým sa dohodol na poskytnutí právnych služieb za túto odmenu, mal plný úspech vo veci. Ak sa skončí konanie len čiastočným úspechom klienta, advokát má právo na pomernú časť dohodnutej podielovej odmeny. Ak nemal klient ani čiastočný úspech vo veci, advokát má právo požadovať od klienta iba náhradu hotových výdavkov. Z uvedeného vyplýva, že Vaša zástupkyňa môže mať nárok na odmenu maximálne vo výške 6 600,- € (čo je 20% zo sumy 33 000,- €), avšak len za predpokladu, že dosiahnete plný úspech, to znamená, že súd Vašej žalobe v plnom rozsahu vyhovie.