Máte
otázku?

Vlastnícke právo k pozemku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vlastnícke právo k pozemku

Dobrý deň, mám istý problém. Som vlastníkom pozemku, ktorý si obec v roku 1992 prepísala na seba, pričom však stále mám doklady o vlastníctve. Predtým som sa týmto problémom príliš nezaoberal, pretože pozemok som vôbec nevyužíval. Nedávno však prišiel za mnou muž z našej obce a oznámil mi, že plánuje na tomto pozemku postaviť chatu. Chcel by som sa opýtať, či existujú nejaké právne kroky týkajúce sa opätovného získania tohto pozemku. Obávam sa, že teraz sa asi stane to, že obec a tento muž ma obídu pri odškodnení za využitie pozemku. Ďakujem.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

Dobrý deň. Z vašej otázky nie je jasné, kto je vlastníkom pozemku zapísaný na liste vlastníctva. Píšete, že Obec si prepísala pozemok v roku 1992 ale nenapísali ste na základe akého právneho titulu došlo k prevodu Vášho majetku. Pokiaľ ste neuzavreli s Obcou žiadnu zmluvu o prevode vlastníckeho práva, viete preukázať Vaše vlastnícke právo k pozemku a Obec je vedená ako vlastník pozemku, môžete sa obrátiť na súd so žalobou na určenie vlastníckeho práva. V súdnom konaní budete musieť preukázať, že ste vlastníkom pozemku a že Obec Vám tento pozemok vzala. Pokiaľ ste ale previedli vlastnícke právo na Obec napríklad na základe kúpnej zmluvy, tak Obec sa legitímnym spôsobom stala vlastníkom pozemku a Vy nemáte na pozemok žiadny právny nárok, pokiaľ ste samozrejme v kúpnej zmluve nemali dohodnuté napríklad predkupné právo alebo právo spätnej kúpy. Odporúčam Vám s dokladmi o vlastníctve navštíviť advokáta, ktorý Vám presnejšie odpovie.

Trápi vás "Vlastnícke právo k pozemku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku. Môjmu starej mame jej brat daroval pozemok, na čo existuje darovacia zmluva. Po smrti jej brata si jeho syn pozemok prepísal na seba v rámci dedičského konania. Aký je postup, aby som mohol pozemok prepísať na svoje meno? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 09.09.2022)

Dobrý deň,
ak sa pozemok dedil v dedičskom konaní, tak Vaša stará mama pozemok nenadobudla darovaním. Ak by totiž bolo darovanie perfektné a bol by podaný návrh na vklad a zapísaný prevod vlastníckeho práva, tak by tento pozemok nefiguroval v dedičskom konaní a nemohol by to bratov syn nadobudnúť. Predpokladám, že darovacia zmluva síce bola podpísaná, avšak pozemok nebol v súlade s právom prevedený.

Pre posúdenie veci Vám však odporúčam vyhľadať advokáta a podrobne posúdiť Vašu vec na základe listín. Môžete sa obrátiť aj na niektorého z našich advokátov. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, Spolu s manželom sme si kúpili dom. Na liste vlastníctva sme oboje zapísaní, pričom prvý je uvedený manžel a za ním ja s označením 1/1. Chcela by som sa opýtať, prečo keď dám vyhľadať list vlastníctva na katastri podľa vlastníka a zadám moje údaje, výpis hovorí, že vlastník nebol nájdený. Keď však hľadám podľa manželových údajov, bez problémov ho nájde. Je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 01.05.2022)

Dobrý deň,
malo by nájsť aj Vás, ak zadávate správne údaje. Samotná skutočnosť, že Vás nevyhľadá ich systém však nie je problém (ten je iba technický problém). Rozhodujúce je, že na LV ste zapísaná spolu s ním aj Vy. Pre akékoľvek potreby v budúcnosti je totiž rozhodujúci zápis na liste vlastníctva.


Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám pozemok, ale je v spoluvlastníctve, kde sme viacerí majitelia. Ako mám postupovať, ak chcem svoj podiel vyčleniť pre svoju potrebu- ornú pôdu a trávnatý porast? Neviem, na koho sa mám obrátiť, nakoľko sme tam mali v minulosti stavebný pozemok. Avšak prebehlo dedičské konanie, následne rozdelovacie konanie - čiže nám zlúčili pozemky a prehodnotili ho na trávnatý pozemok a teraz ho máme v spoluvlastníctve. Kúpno-predajnú zmluvu o kúpe stavebného pozemku mám ešte z roku 1946. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 03.10.2021)

Dobrý deň,
ak chcete vyčleniť pozemok pre svoje potreby, tak budete potrebovať súhlas všetkých ostatných spoluvlastníkov a tiež geometrický plán, ktorý presne určí ako sa pozemok rozdelí. Neuviedli ste, či sa jedná o intravilán alebo extravilán, preto pozor na zákaz drobenia poľnohospodárskej pôdy.


Trápi vás "Vlastnícke právo k pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, Mám otázku. Ako postupovať, keď zistím, že môj sused vlastní časť pozemku s číslom parcely, ktorý je mojím vlastníctvom? Tento pozemok bol rozdelený na štyri časti a ja vlastním prvú, druhú a tretiu časť, zatiaľ čo sused vlastní štvrtú. Neexistuje žiadna kúpno-predajná zmluva na túto časť pozemku, podľa geodeta tento pozemok vlastnila moja babka do roku 2005. Sused ho následne získal v roku 2011 na základe darovacej zmluvy od svojej sestry.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 12.07.2021)

Dobrý deň,
odporúčam Vám vyhľadať advokáta. Na tento prípad je potrebné pozrieť sa podrobne, chronologicky a spolu s dokladmi. Bez toho nie je možné sa relevantne k tomu vyjadriť. Nie je vylúčené, že sa môže jednať aj o duplicitné vlastníctvo. Môžete sa obrátiť aj na niektorého z našich advokátov. 


Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, Stal som sa spoluvlastníkom viacerých parciel za dedinou. Mal by som záujem o umiestnenie (dopravenie) maringotky na tieto pozemky za účelom oddychu. Neplánujem žiadne betónovacie práce. Predpokladám, že správou týchto pozemkov sa zaoberajú lesy, alebo urbár. Na týchto parcelách je približne tridsať majiteľov. Každý z nás vie, koľko má štvorcových metrov, ale nie je presne určené, kde sa tieto pozemky nachádzajú. Ku niektorým majiteľom sa ani nie je možné dopátrať. Neviem, či môžem maringotku jednoducho postaviť na danom mieste bez toho, aby to spôsobilo problémy. Rád by som sa informoval, ako by som mal ďalej postupovať. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 12.01.2021)

Dobrý deň,
podielové spoluvlastníctva v našom právnom poriadku je chápané ako tzv. ideálne. Tzn. že kým nedôjde k rozdeleniu nehnuteľnosti na základe geometrického plánu, nie je možné hovoriť o tom, že by niektorá časť spoločného pozemku niekomu "patrila". Spoluvlastníci sa však môžu dohodnúť na určitej forme a spôsobe užívania nehnuteľnosti.

Preto ak chcete čokoľvek na nehnuteľnosť umiestniť, prípadne spraviť iné úpravy terénu, je potrebné, aby o tom ostatní spoluvlastníci vedeli a najlepšie sa na tom s Vami dohodli.

Rovnako je tu však verejnoprávny aspekt týkajúci sa toho, či sa nejedná o chránené územie, či na tomto pozemku nehospodária nejaké subjekty... Odporúčame Vám v prvom rade zistiť, presne o aký pozemok sa jedná, či nepatrí pod nejaký subjekt...


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Chceme si kúpiť 20-ročnú chatu, z ktorej približne 30 cm dĺžky patrí cudzím majiteľom. Toto sa zistilo až teraz pri vytváraní geometrického plánu, hoci list vlastníctva bol doteraz v poriadku. Z piatich majiteľov toho pozemku je jedna osoba nezvestná a nemôžu ju nájsť. Prosím Vás, mohli by ste nám poradiť, ako postupovať? Je možné si túto chatu vôbec kúpiť a následne vyriešiť všetky právne záležitosti?

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 08.07.2020)

Dobrý deň,
pokiaľ 20 rokov nebol problém vo veci zameraní chaty, je to spôsobené aj tým, že pred 20 a viac rokmi sa používali odlišné prístroje v geodézii. Zrejme pri stavbe chaty nebol dodržaný projekt, a preto stavba presahuje aj na iný cudzí pozemok.

Poznamenávame, že ak je chata vo vlastníctve jednej osoby odlišnej od vlastníka pozemku, je to možné, keďže stavba zo zákona nie je súčasťou pozemku (§ 120 ods. 2 Obč. zákonníka). 

Chatu kúpiť môžete, otázkou je len následné vyporiadanie pozemku so všetkými spoluvlastníkmi. Ak je pozemok v podielovom spoluvlastníctve aj táto otázka je riešiteľná; otázkou je len to, že aj osoba, ktorú neviete teraz nájsť má zo zákona predkupné právo k pozemku v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka.

Na spísanie zmluvy odporúčame kontaktovať advokáta, ktorý súčasne posúdi právny stav ako chaty, tak aj pozemku.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Vlastnícke právo k pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, moja švagriná zdedila dom, avšak neskôr zistila, že pozemok pod domom nie je vysporiadaný. Jej rodičia v ňom žili 45 rokov. Na liste vlastníctva je približne 110 vlastníkov. Existuje spôsob, ako by sa tento problém dal vyriešiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 11.05.2020)

Dobrý deň,
uvedené bude zdlhavý proces. Vlastníkov, ktorí sú známi, by mala osloviť a snažiť sa s nimi vysporiadať dohodou. Pri nezistených vlastníkoch, bude musieť požiadať SPF (Slovenský pozemkový fond) o vysporiadanie. Pokiaľ SPF nebude reagovať, potom bude potrebné žalovať nezistených vlastníkov, v ktorých mene bude konať práve SPF. Ak sú splnené podmienky vydržania (10 rokov užívania, dobromyseľnosť a nepretržitosť), tak potom by sa jednalo o žalobu na určenie vlastníckeho práva. Ak jej nejde o vlastnícke právo k pozemku ale len o zabezpečenie prístupu k domu, potom je možné napr. len zriadiť vecné bremeno, prípadne odkúpiť podiel na nehnuteľnosti od niektorého spoluvlastníka.


Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať pri vysporiadaní časti pozemku, ktorý je zaťažený exekúciou? Konkrétne, ide o viaceré exekúcie.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 03.04.2020)

Dobrý deň. Predpokladám, že situácia je taká, že spoluvlastnícke podiely sú zaťažené exekučnými záložnými právami. Záložné právo pritom ako zabezpečovací prostriedok pôsobí aj voči prípadnému nadobúdateľovi zaťaženej veci. Preto ak chcete mať pozemok vyporiadaný a nezaťažený, je potrebné najskôr predmetné záložné práva odstrániť, ideálne v súčinnosti s dlžníkom a exekútorom. 


Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, chceli by sme sa informovať. Už 30 rokov sa staráme o pozemok, ktorý patrí obci a nachádza sa priamo na našej záhrade. Existuje možnosť, ako sa stať právoplatným majiteľom tohto pozemku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 26.03.2020)

Dobrý deň. Samotná skutočnosť, že daný pozemok dlhodobo obhospodarujete ešte bez ďalšieho nezakladá efektívnu právnu možnosť, ako nadobudnúť vlastnícke právo k tomuto pozemku. Vzhľadom na skutočnosť, že máte vedomosť, že nie ste vlastníkom tohto pozemku a že patrí obci, nepripadá do úvahy ani vydržanie (a to napriek dlhodobej a nerušenej starostlivosti o dotknutý pozemok).

Ak máte záujem tento pozemok nadobudnúť, musíte o tom začať rokovať o tejto možnosti s obcou a dohodnúť sa na podmienkach prípadnej kúpy.


Trápi vás "Vlastnícke právo k pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vlastnícke právo k pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal. Vlastním pozemok, na ktorom chcem stavať dom, avšak prístup k nemu z obecnej komunikácie je mi odstrihnutý susediacim pozemkom (spevnená cesta v súkromnom vlastníctve), ktorý bol predaný mojimi starými rodičmi. Medzi nimi však bola ústna dohoda, že prístup na môj pozemok nebude obmedzený, čo teraz daný sused odmieta. Existuje nejaká možnosť, ako tento prípad vyriešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Vlastnícke právo k pozemku

(odpoveď odoslaná: 02.03.2020)

Dobrý deň, najjednoduchším riešením by bolo, keby ste vedeli s dotyčným pánom uzatvoriť písomnú zmluvu o zriadení práva zodpovedajúceho vecnému bremenu, a to právo prechodu a prejazdu. Ak taká dohoda možná nie je, je možné posudzovať, či nedošlo k vydržaniu práva zodpovedajúceho vecnému bremenu. Ak totiž nepretržite aspoň 10 rokov užívate časť jeho pozemku ako príjazdovú cestu, mohlo dôjsť k vydržaniu tohto práva. Problém však môže nastať pri preukazovaní dobromyseľnosti, nakoľko existuje iba ústna dohoda medzi bývalými vlastníkmi. Ak ste však jeho pozemok doteraz nevyužívali a až teraz by ste chceli začať, nakoľko tam chcete stavať, jedinou cestou je uzatvoriť s ním dohodu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vlastnícke právo k pozemku" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.