Rada ohľadom vlastníctva domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Mimo územia SR
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 20. 8. 2016

Otázka: Rada ohľadom vlastníctva domu

Dobrý deň, ja píšem v mene svojej kamarátky, ktorá nemá doma internet a potrebuje bezplatne poradiť. Ocitla sa v takej situácii, že jej manžel hovorí o tom, že dom v ktorom bývajú, patrí jemu. Pred asi 45 rokmi si spolu vlastnými silami ako mladí ľudia postavili rodinný dom. Do zápisu ako vlastník nehnuteľnosti sa dal ako majiteľ zapísať iba on, jej manžel. Pretože sa v tej dobe starala o malého syna, ani ju nenapadlo to, že ako vlastník by mala byť aj ona. V súčasnej dobe , keď už zostali v dome bývať sami bez detí, manžel ju z domu vyháňa s tým, že je to jeho dom a jej nič nepatrí, ani polovička. Kamarátka chce dať veci do poriadku a chce byť zapísaná v liste vlastníctva aj ona. Nevie, ako to má zariadiť a kde sa obrátiť. Ďakujem za odpoveď, Iveta 

Odpoveď: Rada ohľadom vlastníctva domu

Dobrý deň,

dôležitý je moment, od ktorého sa dom považuje za vec právnom slova zmysle a tiež to, kedy bolo uzavreté manželstvo. Podľa judikatúry je stavba vecou právnom zmysle vtedy, keď je jednoznačne individualizovaná, a to tak, že je zrejmé dispozičné riešenie aspoň prvého nadzemného podlažia (vrátane priečok, prípadne schodísk). Vtedy sa stavba stáva vecou v právnom slova zmysle a nadobúda sa k nej vlastníctvo. Keďže predmetom BSM môžu byť len veci a BSM vzniká až vznikom manželstva. Ak bola stavba vecou v právnom zmysle už pred vznikom manželstva tak nepatrí do BSM, pokiaľ však bolo dispozičné riešenie prvého nadzemného podlažia zrejmé až po uzavretí manželstva, potom do BSM patrí a všetky ostatné práce boli len zhodnotením už existujúcej veci. Pre to, či patrí, alebo nepatrí vec do BSM skutočnosť na koho meno bolo vydané kolaudačné rozhodnutie, či stavebné povolenie nie je právne významné.

Takýto právny problém je však potrebné podrobne preskúmať, a preto odporúčam obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám s problémom pomôže. 

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan FicekPrávne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Môžu na mňa rodičia prepísať dom bez maminho podpisu?
Postup pri predaji domu
Problémy pri kúpe domu
Dá sa predať dom súdnou cestou
Predaj domu, aby sme neplatili daň
Kúpa domu partnermi
Kùpa rodinného domu ak zomrel predávajúci
Vyporiadanie spoluvlastníctva domu
Zmena majiteľa domu. Ako sa mu môžem brániť?
Vysťahovanie z domu

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 9 16 24 31 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):