POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nárok partnera na dedičstvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Nárok partnera na dedičstvo

Dobrý deň. Som staršia žena s dvomi dospelými dcérami, ktoré majú vlastné rodiny. Aktuálne žijem iba s partnerom v našom rodinnom dome. Partner je prihlásený na trvalý pobyt na tejto adrese a už 13 rokmi spolu žijeme. Rodinný známy mi povedal, že v prípade môjho úmrtia bude mať v zmysle zákona partner právo na dom, keďže som s ním už dlhšie ako 10 rokov. Chcela by som vedieť, či je to pravda a ako tomu môžem zabrániť, ak to tak naozaj je. Dom je mojím dedičstvom po rodičoch a bol celkovo zrekonštruovaný. Partner nič do domu neinvestoval, s výnimkou fyzickej sily pri rekonštrukcii a financovania polovice novej brány (v hodnote približne 1000 eur). Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

Odpoveď: Nárok partnera na dedičstvo

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nárok partnera na dedičstvo, ktorý žije s Vami dlhšie obdobie, tak za určitých okolností môže dediť. Vo Vašom prípade to tak nebude, nakoľko máte deti, ktoré budú dediť po Vás. Deti dedia v prvej dedičskej skupine. Ak nebudete v čase smrti s priateľom manželia, priateľ nebude dediť nič, pretože všetko zdedia Vaše deti. Nie je pritom rozhodujúce, ako dlho s priateľom žijete v spoločnej domácnosti.

 

Trápi vás "Nárok partnera na dedičstvo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nárok partnera na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, už 9 rokov žijem so svojím partnerom. Ja som vdova a on vdovec. Má 5 detí a vlastný rodinný dom, v ktorom mám trvalý pobyt. Viem, že po ňom nebudem nič dediť, ale rada by som sa opýtala, koľko času môžem po jeho smrti ešte bývať v dome, v ktorom mám trvalý pobyt.

Odpoveď: Nárok partnera na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 20.04.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt v zmysle ust. zákona o hlásení pobytu občanov SR nezakladá vlastnícke a ani iné právo k nehnuteľnosti.
V prípade, že by došlo k úmrtiu partnera, áno, máte pravdu v tom, že Vy ako partnerka - priateľka nie ste jeho zákonným dedičom. V prípade, že by došlo k úmrtiu partnera, bude vecou dohody s dedičmi nehnuteľností, či a na akú dobu Vás ponechajú v rodinnom dome bývať. V prípade, že by medzi Vami nedošlo k dohode, potom dedičia by museli podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti. Až následne na základe súdneho rozhodnutia ak by ste sa nevysťahovali, dedičia by museli podať návrh na vykonanie exekúcie a súdny exekútor by nariadil vypratanie nehnuteľností.

Nevieme aký je medzi Vami vzťah, či priateľ by napríklad nechcel Vám darovať podiel na nehnuteľnosti, čím by ste sa stali spoluvlastníkom rodinného domu a v prípade úmrtia partnera by predmetom dedenia bol len jeho podiel na nehnuteľnosti.

Riešením, ak by Vám nechcel darovať podiel na nehnuteľnosti, by bolo pre Vás aj aj zriadenie dohody o vecnom bremene spočívajúceho v práve doživotného bývania v rodinnom dome. Vecné bremeno síce v prípade predaja rodinného domu znižuje jeho hodnotu, ale hodnota vecného bremena je vyčísliteľná aj finančnou sumou, čo by bolo úlohou súdneho znalca, ktorú by ste v prípade zrušenia dohody o vecnom bremene mohli žiadať od vlastníkov nehnuteľnosti - dedičov.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nárok partnera na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Vlastním byt, ktorý by som po svojej smrti chcela zanechať manželovi, keďže so synom nemám dobré vzťahy. Byt mám v osobnom vlastníctve a som vydatá už 5 rokov. Čo musím urobiť, aby mal na byt nárok len môj manžel? Ďakujem, Vargová.

Odpoveď: Nárok partnera na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 05.08.2019)

Dobrý deň, 

ak je byt písaný na LV na Vaše meno, potom je riešením podiel na byte darovať manželovi na základe darovacej zmluvy, prípadne aj celý byt a zriadiť pre Vás doživotné užívanie a bývanie v nehnuteľnosti ako vecné bremeno so zápisom na LV. Následne predmetom dedenia bude len podiel na byte, ktorý je zapísaný na Vás, prípadne ak byt bude na LV zapísaný na manžela, potom nebude predmetom dedenia.

Váš manžel následne ako vlastník bytu nebude povinný Vášmu synovi nič vyplácať.

Možnosťou je aj spísanie závetu a listiny o vydedení.

O vydedení  píšeme vo viacerých odpovediach v našej poradni.

Podľa ust. § 469a/ Obč. zákonníka platí :

"(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. /naša pozn. : potomkovia syna/

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

 

 

 

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nárok partnera na dedičstvo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.