Máte
otázku?

Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

Rodičia venujú rodinný dom mojej sestre a jej druhému manželovi s tým, že sa postarajú o ich ubytovanie, alebo zařídí adekvátní náhradní bydlení. Moja sestra zomrela pred štyrmi rokmi a jej druhý manžel zůstal bývat v rodinném dome. Má sestra měla tři děti, dve z prvého manželství a jedno z druhého. Po její smrti každé z nich zdědilo určitý podíl, takže všichni čtyři jsou nyní vlastníky. Rodičia se z rodinného domu odsťahovali (nezvládli, že si sestrin muž začal dovádět do domu přítelkyni). Druhý manžel mojej sestry se v dome začal "rozťahovat", omezuje pohyb dětí z prvního manželství po rodinném dome, vulgárně se k nim chová, narušuje vzájemné soužití a mně nedovolil vstoupit do garáže, jejíž jsem majitelkou, přestože v darovací smlouvě je uvedeno, že mi musí umožnit průchod přes pozemok, který patří k rodinnému domu. Moji rodičia jsou o celé situaci informováni, ale vzhledem k tomu, že jsou starší než 70 let a otec prodělal cévní mozkovou příhodu, nechtějí se už věnovat sporům se "svým zetěm". Neposkytl rodičům náležité ubytování (zařídila to druhá sestra) a mně zabránil ve vstupu do garáže. Můžu tuto darovací smlouvu napadnout také, protože si myslím, že nebyla dodržena podmínka o věcném břemenu?

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

Dobrý deň, pokiaľ darcovia stále žijú, nie je možné napadnúť darovaciu zmluvu tretími osobami. Mohli by to urobiť iba darcovia a to iba zo zákonných dôvodov. Po smrti darcu majú dedičia právo darovaciu zmluvu napadnúť. Vidím tam možnosť napadnúť ju aj z dôvodu kombinácie darovacej zmluvy s vecným bremenom a to v závislosti od spôsobu formulácia zmluvy.

Trápi vás "Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou (Dedičské právo)

Dobrý deň, Môj otec za svojho života daroval mojej tete polovicu svojho domu. Neskôr sa rozhodol túto situáciu zmeniť a chcel túto polovicu preniesť na mňa. Poslal jej dokonca papier so žiadosťou, aby mu polovicu domu dobrovoľne vrátila, avšak nič sa nezmenilo. Teraz, po otcovej smrti, sa pýtam, či ako jeho dcéra mám právo napadnúť túto darovaciu zmluvu. Ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

(odpoveď odoslaná: 01.11.2021)

Dobrý deň,
iba z uvedeného dôvodu nie. Jedine by ste mohli napadnúť darovaciu zmluvu, ak v čase darovania Váš otec trpel takou duševnou poruchou, kvôli ktorej by bol nespôsobilý na právne úkony. V takom prípade by to bol absolútne neplatný právny úkon. Nakoľko ju však sám po darovaní vyzýval, predpokladám, že takou chorobou netrpel. Alternatívne sama teta, by túto skutočnosť vedeli využiť vo svoj prospech a argumentovať tým, že bol duševne v poriadku, ak sám po darovaní vyzýval tetu k tomu, aby Vám darovala polovicu domu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou (Dedičské právo)

Dobrý deň, Sme traja bratia a ja som najmladší z nich. Môj najstarší brat pred pol rokom pred svojou smrťou dal podpísať našej mame darovaciu listinu, o čom my ostatní nevedeli. Toto sa stalo pred desiatimi rokmi, v roku 2009. V tejto darovacej listine si prisvojil všetky majetky a pozemky, ktoré mama zdedila po našom otcovi. Najstarší brat ma svojimi prázdnymi rečami stále klamal. Dohadovali sme sa len ústne a žiadne z našich dohôd nebol schopný splniť. Nič nemám napísané na svoje meno, ako keby ma de facto vydedil. Po našich rodičoch mi totižto neostal žiaden majetok. Prosím Vás o radu. Je možné ho po desiatich rokoch dať na súd, keďže s ním niet možnosti dohodnúť sa? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

(odpoveď odoslaná: 23.04.2021)

Dobrý deň,
počas života môže vlastník nehnuteľnosti slobodne nakladať so svojim majetkom. Ak darovacia zmluva mala všetky zákonné náležitosti a matka v čase darovania bola spôsobilá na právne úkony, je táto zmluva platná a napadnúť by sa dala veľmi ťažko. De facto týmto spôsobom vedia rodičia svoje deti "vydediť", a to tým spôsobom, že prevedú počas svojho života majetok, nakoľko sa nič v dedičskom konaní nevlastnia, nededí sa. V prípade, že s bratom nemáte spomínané dohody spísané, bude veľmi ťažké na základe ústnych dohôd od neho niečo vymáhať.


Podotázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné napadnúť darovaciu zmluvu. Boli sme manželia 24 rokov a bývali sme v rodinnom dome mojich svokrovcov. Chceli sme tam zostať bývať, tak si manželova sestra vyplatila (na čo sme si brali hypotéku a prerábali sme dom). Teraz sme rozvedení a až teraz som sa dozvedela, že dom bol môjmu manželovi darovaný a ja nemám na nič nárok. Hypotéka sa stále platí. Je možné niečo urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

(odpoveď odoslaná: 22.11.2020)

Dobrý deň,
ak boli svokrovci spôsobilí na právne úkony, je veľmi malá šanca, že by sa úspešne dala napadnúť platnosť darovacej zmluvy. Ak sa však peniaze z úveru (spoločného) použili na rekonštrukciu jeho domu (výlučný majetok) môžete v rámci vyporiadania BSM žiadať, aby nahradil investovanú čiastku do jeho majetku. Ak sa totiž zo spoločného majetku investujú peniaze do výlučného majetku jedného z manželov, má tento manžel povinnosť vrátiť tieto peniaze do BSM.


Trápi vás "Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou" a chcete pomôcť?

Podotázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou (Dedičské právo)

Dobrý deň, rodičia mi darovali pozemok v roku 2012, v čase, keď som bola vydatá. Pred dvoma týždňami nás súd na môj podnet rozviedol a môj exmanžel sa nechce dohodnúť na majetkovom vyrovnaní. Navyše chce napadnúť predmetnú darovaciu zmluvu, pretože má pocit, že mu z pozemku patrí polovica. Má nejakú šancu na úspech súdnou cestou? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

(odpoveď odoslaná: 07.06.2020)

Dobrý deň,
Vám darovaný pozemok rodičmi ako darcami nespadá do bezpodielivého spoluvlastníctva manželov a preto nie je ani predmetom vyporiadania BSM. Žaloba, ktorú by podal manžel, sa nemôže opierať o jeho pocit, že mu patrí polovica pozemku. Manžel nebol účastníkom darovacej zmluvy.

Váš bývalý manžel nemá právny nárok na predmetný pozemok, čo vyplýva z ust. § 143 Obč. zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Druhou otázkou je, či na predmetnom pozemku sa nachádza napr. RD, ktorý ste postavili počas trvania manželstva. Potom pokiaľ by RD v rámci vyporiadania BSM pripadol napr. Vám, problém je vyriešený. Ak by pripadol RD manželovi, bude potrebné vyriešiť aj právny vzťah k pozemku (nájomná zmluva, predaj pozemku).

Na vyporiadanie BSM odporúčame kontaktovať advokáta.

Vo veci vyporiadania máte niekoľko možností :

1./ Dohoda o vyporiadaní BSM

2./ Podanie na súd - žaloba o vyporiadanie BSM, ktorú môžete podať v lehote do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva,

3./Ak by ste sa nedohodli na vyporiadaní BSM, ani by ste nepodali návrh na vyporiadanie BSM cestou súdu, následne platí ust. § 149 ods. 4 Obč.zákonníka :


"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."

Na vyporiadanie BSM odporúčame kontaktovať advokáta.


Podotázka: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné napadnúť darovaciu zmluvu v nasledujúcom prípade: Jednotlivec z rodiny, ktorý nemá okrem brata žiadnu rodinu a ktorý bol v tom čase jediným vlastníkom nehnuteľnosti po svojich rodičoch, je alkoholik s mnohými diagnózami a žije v neprimeraných sociálnych podmienkach. Jeho brat sa s ním kvôli problémom s alkoholom prestal stýkať. K nemu začala chodiť určitá pani, nosila mu alkohol a mala očividný zámer získať nehnuteľnosť, čo sa jej aj prostredníctvom darovacej zmluvy podarilo. Dá sa s týmto niečo urobiť?

Odpoveď: Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

(odpoveď odoslaná: 06.11.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Pre darovaciu zmluvu platia pomerne stručné ustanovenia Občianskeho zákonníka - ust. § 628 a nasl. (citujeme) :

"§ 628 :
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. 
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. 
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti. 
§ 629 : Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. 
§ 630 :
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Pre darovaciu zmluvu ako právny úkon platia aj všeobecné ustanovenia o právnych úkonoch. Podľa ust. § 37 Občianskeho zákonníka platí, že "právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný; ako aj ust. § 39a/ Občianskeho zákonníka (citujeme) :
"Neplatný je právny úkon urobený fyzickou osobou nepodnikateľom, pri ktorom niekto zneužije tieseň, neskúsenosť, rozumovú vyspelosť, rozrušenie, dôverčivosť, ľahkomyseľnosť, finančnú závislosť alebo neschopnosť plniť záväzky druhej strany a dá sebe alebo inému sľúbiť alebo poskytnúť plnenie, ktorého majetková hodnota je vzhľadom na vzájomné plnenie v hrubom nepomere."
 

Odporúčame kontaktovať advokáta, aby preskúmal darovaciu zmluvu, ako aj okolnosti za ktorých bola uzatvorená a hlavne či bratovi zostalo aspoň zatiaľ právo užívania nehnuteľnosti.

Aktuálny stav nehnuteľnosti zistite na stránke www.katasterportal.sk.

Pre podanie návrhu na súd o neplatnosť darovacej zmluvy odporúčame darcovi, aby kontaktoval advokáta, ktorý súčasne zváži aj podanie trestného oznámenia. 

 

 

 

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.