Máte
otázku?

Ako postupovať pri prepise dedičstva?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

Dobrý deň. Ako mám postupovať pri prepise dedičstva z rodičov na deti? Ide o rodinný dom. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

Dobrý deň. Pokiaľ ešte prebieha dedičské konanie môžete sa vzdať dedičstva v prospech Vašich detí. Pokiaľ už bolo dedičské konanie ukončené a Vy ste vlastníkmi rodinného domu môžete ho previesť kúpnou alebo darovacou zmluvou na Vaše deti. Kúpna zmluva alebo darovacia zmluva sa po podpise musí zavkladovať na Okresný úrad, katastrálny odbor. Pokiaľ sú deti maloleté tento úkon musí schváliť súd. 

Trápi vás "Ako postupovať pri prepise dedičstva?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, som jediný syn a môj otec zomrel. Momentálne prebieha dedičské konanie. Chcel by som sa informovať, či je potrebné vybavovať nejaké papiere na katastrálnom úrade v súvislosti s prepisom bytu, keďže som jediným dedičom. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 08.01.2024)

Dobrý deň,
dedičské konanie vedie notár. V prípade, ak ste jediným dedičom, tak by malo byť dedičstvo potvrdené Vám. Výsledkom dedičského konania bude uznesenie, kde Vám bude dedičstvo potvrdené. Vy preto nemusíte na katastri vybavovať žiadne papiere, nakoľko tento proces zastreší notár. Notár samotný po skončení dedičského konania by mal zaslať na kataster uznesenie, na základe, ktorého by došlo k vyznačeniu zmeny vlastníckeho práva. V prípade, ak by to neurobil, tak to môžete spraviť aj Vy sám.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Ako je to, ak bol dom darovaný môjmu otcovi a strýkovi a teraz by strýko chcel svoju polovicu darovať mne? Obávam sa však, že by mohol byť problém, keďže od prepisu ešte neubehlo päť rokov. Možno sa bude musieť zaplatiť nejaká daň alebo príspevok do zdravotnej poisťovne. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 13.06.2023)

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že vzhľadom na okolnosť, že podiel na dome a pozemku nadobudnete darom, neplatí sa žiadna daň z príjmu a ani odvody do zdravotnej poisťovne, lebo strýko nebude mať žiadny príjem. Pojmovým znakom darovanie je to, že je bezodplatné.

Vo veci bude potrebné  z Vašej strany  podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach, keďže sa stanete podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Príslušnú daň z nehnuteľností budete však platiť až v roku 2024.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, poradiť? Môj otec zomrel v roku 2020 a zdedila som všetok jeho majetok. Dedičské konanie prebehlo bez problémov, všetko je vyplatené u notára a je na mne napísané. Mám aj potrebné dokumenty, s ktorými som navštívila mestský úrad a zaplatila som daň. Toto všetko prebehlo bez problémov, avšak katastrálny úrad stále eviduje môjho otca ako majiteľa. Mala by som ísť sama na kataster, alebo to nahlási notár? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 05.05.2023)

Dobrý deň, v prípade prechodu vlastníckeho práva dedením sa toto zapisuje do katastra záznamom na podklade rozhodnutia - Uznesenia o dedičstve. Vzhľadom na to je to povinnosťou notára, aby predmetné uznesenie zaslal katastru na vedomie a následne, aby kataster vykonal zápis vlastníckeho práva na liste vlastníctva v súlade z rozhodnutím o dedičstve. Ak sa tak doposiaľ nestalo, potom môžete aj vy ako právoplatný dedič a de facto už vlastník zaslať katastru Uznesenie o dedičstve a požiadať ho o vykonanie zápisu vlastníckeho práva na predmetnom liste vlastníctva vo váš prospech. 


Trápi vás "Ako postupovať pri prepise dedičstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať - ak už prebehlo dedičské konanie po smrti môjho manžela a dom som dala prepísať na mojich dvoch synov, je možné zmeniť to tak, aby bol napísaný len na jedného z nich? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 02.12.2022)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že dedičské konanie je právoplatne skončené a podielovými spoluvlastníkmi domu sa stali Vaši dvaja synovia.

Ak je to tak, potom je len na dohode podielových spoluvlastníkov domu - synov, či zrušia a vyporiadajú podielové spoluvlastníctvo tak, že vlastníkom domu bude len jeden z nich a ako sa finančne vyporiadajú, prípadne uzatvoria darovaciu zmluvu.

Nevieme v akom stave je užívanie nehnuteľnosti, kto je jej skutočným užívateľom z nich dvoch a pod., potom riešením je aj podanie žaloby jedným z podielových spoluvlastníkov - synov -  na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.


Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, Pred uzavretím manželstva sme si kúpili dom, ktorý sme rozdelili na pomery 2/3 a 1/3. Ak by jeden z nás zomrel, majú nárok na dedičstvo súrodenci? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 27.07.2022)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že pred uzavretím manželstva ste kúpili nehnuteľnosť, ktorá je v podielovom spoluvlastníctva manželov. Z otázky usudzujeme, že nemáte deti, keďže sa pýtate, či dedičmi v prípade úmrtia budú vaši súrodenci.
Ak je to tak ako uvádzame vyššie, potom platí,  že v prípade úmrtia jedného z vás, podiel na nehnuteľnosti, ktorý bol vo vlastníctve zomrelého manžela ako poručiteľa, bude predmetom dedenia a vy ako manželka budete dediť spolu s rodičmi manžela a spolužijúcimi osobami, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa, čo vyplýva z ust. § 474 Obč. zákonníka. Vy ako manželka nadobudnute vždy najmenej jednu polovicu dedičstva po poručiteľovi.

Súrodenci by mohli dediť v prípade úmrtia manžela len ak by ste ho vy neprežili a v čase úmrtia by ste  nemal rodičov.

Zrejme chcete tejto situáciu resp. stavu predísť. Riešením je spísanie závetu vami, ako aj manželom, pričom nemôžete spísať spoločný závet, ale len závet osobitne. Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára.

Ak by ste teda spísali závety, rodičia, prípadne súrodenci alebo spolužijúce osoby nemôžu napadnúť neplatnosť závetu a to z jednoduchého dôvodu, že nie sú neopomenuteľnými dedičmi. Neopomenuteľnými dedičmi sú len deti či už maloleté alebo plnoleté, ktorým sa musí dostať ich podiel v zmysle ust. § 479 Obč. zákonníka.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, Manželovi rodičia pred 6 rokmi darovali dom aj s pozemkom prostredníctvom darovacej zmluvy, s bremenom postarať sa o nich. Rodičia ešte žijú. Manžel má dve sestry. Môže byť darovacia zmluva po smrti rodičov napadnutá na súde sestrami alebo je potrebné zabezpečiť prepis kúpno-predajnou zmluvou? Ďakujem. Alena.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 18.02.2022)

Dobrý deň, k Vami položenej otázke uvádzame, že rodičia manžela môžu so svojim majetkom nakladať podľa svojho uváženia a nepotrebujú k tomu súhlas svojich detí. Ak sa rodičia manžela rozhodli darovať dom a pozemok len jednému potomkovi, je to ich oprávnenie a súrodenci manžela z tohto dôvodu darovanie napadnúť nemôžu. Predpokladáme samozrejme, že zmluva spĺňa všetky zákonom stanovené náležitosti, čo aj spĺňa, lebo bola zavkladovaná v katastri nehnuteľností.

Keďže bola spísaná a je aj riadne zavkladovaná darovacia zmluva, nie je možné túto zmeniť na kúpnu zmluvu. Možné by to bolo len tým spôsobom, že by ste dar vrátili a následne spísali kúpnu zmluvu. Na to však nie je právny dôvod, keďže sa zrejme len obávate toho, že súrodenci manžela nenadobudli podiel na dome. Opätovne uvádzame, že rodičia manžela môžu so svojim majetkom počas života nakladať podĺa svojho uváženia.

Uvádzame, že keďže dom bol darovaný manželovi, v prípade úmrtia rodičov manžela ako darcov, bude tento dar započítaný na dedičský podiel manžela a o toľko bude menej dediť. Ak by predmetom dedenia nebol žiadny majetok, manžel z tohto dôvodu nie je povinný  vyplatiť svojim súrodencom  podiel na dome a jeho súrodenci podiel na dome nemôžu vymáhať ani cestou súdu.

 

 

 


Trápi vás "Ako postupovať pri prepise dedičstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť o tom, ako by som mala postupovať pri prepise nehnuteľnosti na moje meno. Žijem v dome, o ktorom je reč, už približne 20 rokov. Sama sa oň starám a vylepšujem ho, no nehnuteľnosť nie je na môj meno, vlastním v ňom len určitý podiel. Plánujem do domu v najbližšom období investovať väčší finančný obnos, čo pre mňa predstavuje prirodzený stimul k jeho preneseniu na moje meno. Ostatní spoluvlastníci sa o dom nezaujímajú. Ďakujem za Vaše rady.

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 19.01.2022)

Dobrý deň, ako prvé uvediem, že v prípade podielového spoluvlastníctva neexistuje možnosť vydržania nehnuteľnosti. Faktický stav, že užívate predmetnú nehnuteľnosť ako jediná zo spoluvlastníkov ešte nezakladá vznik Vášho práva domáhať sa prepisu nehnuteľnosti na Vás ako jedného z podielových spoluvlastníkov. 

Vo Vašom prípade však, nakoľko uvádzate, že ostatný spoluvlastníci nemajú o nehnuteľnosť záujem, prichádza do úvahy zrušenie a vyporiadanie takéhoto Vášho podielového spoluvlastníctva, ktoré môžete žiadať v každom prípade. Totiž platí, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrvával v podielovom spoluvlastníctve proti jeho vôli. Môžete ostatných spoluvlastníkov kontaktovať s návrhom, že máte záujem  ich podiely odkúpiť a nadobudnúť k nehnuteľnosti výlučné vlastníctvo. Pokiaľ by sa s Vami nechceli dohodnúť, môžete sa obrátiť na súd a žiadať, aby zrušil podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti s tým, že by ste súčasne žiadali, aby nehnuteľnosť prikázal Vám do vlastníctva s povinnosťou vyplatiť ostatných spoluvlastníkov. Súčasne však upozorňujem, že v prípade podania žaloby, súd je viazaný poradím zákonných spôsobov vyporiadania. Prvým z nich je vyporiadanie rozdelením nehnuteľnosti, za predpokladu, že táto je deliteľná. Ak nie je deliteľná, až potom môže pristúpiť k vyporiadaniu prikázaním nehnuteľnosť niektorému zo spoluvlastníkov s povinnosťou výplaty. Zároveň v žalobe musíte preukázať, že mimosúdne riešenie Vášho sporu nebolo možné. Poukážte aj na to, že ste nehnuteľnosť zveľadili a že ste sa o ňu starali. Súd pri vyporiadaní prihliada nielen na veľkosť spoluvlastníckych podielov, ale aj na účelné využitie veci. 


Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, potrebujem pomoc s následujúcou záležitosťou. Som opatrovníkom osoby, ktorej bola zrušená právna spôsobilosť pre právne úkony a ktorá zdedila dom po rodičoch. Žijem v tomto dome spolu s ňou a starám sa o ňu. Dom sme rekonštruovali a modernizovali. Ona je jedináčkom. Je možné, aby som si dom dal(a) prepísať na svoje meno s tým, že ona by v ňom mala doživotné právo bývania? Ďakujem za odpoveď. Monika

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 12.10.2021)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že v samotnom rozsudku, ktorým bola obmedzená spôsobilosť na právne úkony, je uvedené v akom rozsahu je konkrétna osoba v spôsobilosti na právne úkony obmedzená. Z tohto vyplýva, že daná osoba nie je schopná robiť právne úkony, ktoré sa týkajú jej majetku. Aby mohlo dôjsť k uzatvoreniu darovacej zmluvy hoci aj so zriadením vecného bremena v prospech osoby pozbavenej spôsobilosti na právne úkony bude nevyhnutný súhlas súdu.


Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné priamo na dedičskom konaní odstúpiť zdedené pozemky v prospech niekoho iného - druhej osoby. Napríklad, otvorila som dedičské konanie, nakoľko boli zistené nedoriešené pozemky po rodičoch. Je možné tieto pozemky priamo na dedičskom konaní napísať v prospech ďalšej osoby?

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 15.07.2021)

Dobrý deň,

rozumiem Vašej otázke, avšak treba prihliadnuť na to, že dodatočné konanie o dedičstve sa vykoná spôsobom zodpovedajúcim pôvodnému prejednaniu dedičstva, nadväzuje sa na výsledky doterajšieho konania, vychádza sa z nich a v ničom sa do stavu ním vytvoreného nezasahuje. Neuviedli ste, akú druhú osobu, v prospech ktorej by sa mal majetok odstúpiť, máte na mysli, resp. či sa jedná o dediča z pôvodného dedičského konania. Platí, že pri dodatočnom prejednaní dedičstva súd nemôže znovu zisťovať okruh účastníkov a meniť tak okruh poručiteľových dedičov stanovený už v pôvodnom konaní, a to ani v prípade, že vyjdú najavo nové skutočnosti. Preto ak táto ďalšia osoba bola dedičom v rámci pôvodného konania, potom účastníci dodatočného dedičského konania sa môžu dohodnúť o vyporiadaní dedičstva aj takým spôsobom, že sa majetok prenechá tomuto dedičovi, či už s povinnosťou výplaty alebo bez nej. V opačnom prípade, ak táto osoba nebola účastníkom v pôvodnom dedičskom konaní, nemožno na ňu v rámci dedičského konania majetok prepísať. V takom prípade až po skončení dodatočného konania o dedičstve a po zápise práv do katastra nehnuteľností, môže dedič, ktorý získal novoobjavený majetok, tento previesť zmluvne na inú, tretiu osobu. Zmluvu Vám však môže urobiť notár. Už som sa stretol aj s tým, že sa prejednalo dedičstvo a hneď po pojednávaní sa podpísala pripravená zmluva. Najskôr sa musí zapísať vlastnícke právo na základe dedičského rozhodnutia a potom hneď následne sa rozhodne o vklade na základe zmluvy. Tieto dokumenty sa môžu podať na kataster v jeden deň, len musia ísť za sebou (najskôr dedičské rozhodnutie a potom zmluva).


Trápi vás "Ako postupovať pri prepise dedičstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri prepise dedičstva? (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Starí rodičia môjho manžela by chceli svoj dom prepísať na neho. Je po ich smrti možné, že by tento akt mohli napadnúť dediči (ich deti), ak by bol dom prepísaný darovacou zmluvou?

Odpoveď: Ako postupovať pri prepise dedičstva?

(odpoveď odoslaná: 29.01.2020)

Dobrý deň. Vlastník veci v zásade nie je obmedzený s jej nakladaním (vrátane scudzenia). Rovnako zo žiadneho predpisu nevyplýva povinnosť ponechať určitý majetok ako dedičstvo. Preto ak sa starí rodičia rozhodnú počas svojho života darovať nehnuteľnosť vnukovi, tak po ich smrti nie je darovacia zmluva napadnuteľná. Napadnuteľný je len taký právny úkon, ktorý trpí určitou vadou, ktorá by spôsobovala jeho neplatnosť. Ak sa však dodržia všetky zákonné predpoklady, nevidím dôvod, pre ktorý by sa mohla darovacia zmluva spochybňovať.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri prepise dedičstva?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.