Mám právo dediť byt po babke?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 24. 11. 2016

Otázka: Mám právo dediť byt po babke?

Dobrý večer, chcem sa opýtať, či mám právo vstúpiť do dedičského konania po starej mame, keď som s ňou žila 5 rokov a mám u nej aj trvalý pobyt spolu s ujom - jej synom, ktorý ale pracoval v zahraničí domov prišiel na 2-3 mesiace a opäť odišiel? Najprv ako študentka t.z. cez týždeň v škole a víkend s babkou. Posledný rok nepretržite. V januári som odovzdala diplom. prácu a už som sa pripravovala na štátnice doma u starej mami. V júli jej diagnostikovali nádor, tak mi s ňou pomáhala mama celé prázdniny. Po nástupe do práce/školy pomáhali aj babkine dve dcéry a syn, ktorý sa vrátil v októbri, aby s ňou trávil posledné dni. Jedna s dcér a jej chlapci k nej neprišli 8 rokov ale až 5 dni pred smrťou. Jeden vnuk, ktorého som cestou z práce stretla v autobuse a opýtala sa, či nejde pozrieť babku, ktorá je ťažko chorá, šiel so mnou k babke. Strávil s ňou hodinu a odišiel domov k mame. Babka nechala závet, v ktorom ma nespomína. Mne mamka zakázala vstupovať do dedičského konania, ale, keď sa vrátila s dedičského konania, ktoré bolo prerušené, tak mi povedala, že ľutuje a mala by som nabudúce ísť aj ja, nakoľko sa chce domáhať majetku vyhrážkami a súdmi. Prosím veľmi pekne o radu či môžem dediť byt po babke, aby som ochránila, tých, ktorí sa starali o babku pred súdmi a potom by som sa s nimi vyrovnala. Ďakujem. 

Odpoveď: Mám právo dediť byt po babke?

Dobrý deň, podľa § 461 ods. 1 Občianskeho zákonníka (OZ), ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona. Ak teda Vaša nebohá stará mama zanechala závet, okruh dedičov je v ňom daný. Ak by závet nepostihoval všetok majetok, ktorý je predmetom dedičstva, tento nadobudnú dedičia zo zákona. Podľa § 473 (OZ), v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. V prvej skupine zákonných dedičov teda môžete dediť, ak by nededila Vaša matka.  

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku

Podotázka: Mám právo dediť byt po babke? (Dedičské právo)

Dobry vecer. prosim o odpoved k mojej otazke. mam predvolanie k ded.konaniu od notara po babke, ktora zomrela 8/2015. Nerozumiem preco, ak moj otec (syn nebohej) zije? Som vnucka a nevideli sme sa 20rokov. Ide o nejake dedenie zo zakona? Ak nie, o co potom ide, lebo pochybujem ze by zanechala zavet a uz vobec, ze by spomenula mna? Nemali sme dobre vztahy a ma dalsich 7 vnucat. Dakujem za vasu odpoved. Vsetko dobre prajem :-).

Odpoveď: Mám právo dediť byt po babke?

Odpovedá: advokát Prešov (odpoveď odoslaná: 29. 12. 2016)

Dobrý deň, to, že Vás zavolali ešte neznamená, že budete dediť. Môže Vás žiadať vypočuť na objasnenie niektorých okolnosti týkajúcich sa dedičstva, alebo možno naozaj zanechala zavet a budete dediť.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek



Právne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Vzdanie sa dedičstva v prospech syna
Ako mám dosiahnuť to, aby sme mohli s dcérou odísť?
Mam pravo, ako otec dietata a partner podpisat reverz?
Čo ak zostali po mame len dlhy?
Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?
Bude manžel dediť?
Ako postupovať pri návrate na SR?
Dedičské právo nevlastných detí
Vlastnícke právo k stavbe
Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 5 9 12 16 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):