Majetkové vysporiadanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 3. 11. 2013

Otázka: Majetkové vysporiadanie

Dobrý den, mám otázku ohľadom majetkového vysporiadania, exmanzel pred rozvodom predal svoje auto. Za spotrebný uver, ktory sme cerpali este pocas manzelstva si kupil nove ale napisal ho na svojho otca, ja som ziadne taketo kroky so svojim vozidlom nepodnikla, teraz si narokuje na moje vozidlo, bud ho vyplatím alebo si ho vezme (este stale ma od mojho auta nahradne kluce) ak by mi ho vzal mozem sa obratit na policiu? Narokuje si aj na peniaze, co mi dal napr. na dovolenku alebo na vyzivne na syna pred rozvodom ked sme uz spolu nezili. Mam podat návrh majetkoveho vysporiadania radsej na sud? Ako je to s majetkovým vysporiadaním v mojom prípade? Dakujem.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Dobrý deň,

majetkové vysporiadanie môže nastať nielen súdnou cestou ale aj dohodou. Pokiaľ obaja manželia podpíšu dohodu a majetkovo sa vyporiadajú ku všetkým veciam a právam, súd už majetkové vysporiadanie riešiť nemusí. Vaša situácia vôbec nie je neriešiteľná.

 

Pokiaľ ide o Vaše otázky:

V otázke píšete, že manžel predal auto pred rozvodom, znamená to, že pred rozvodom dostal aj nejaku sumu peňazí za toto motorové vozidlo. Ak tieto peniaze prišli na jeho účet, potom boli spoločné a máte nárok požadovať polovicu z týchto peňazí. Pokiaľ by manžel tvrdil, že peniaze spotreboval na spoločné účely, musel by to preukázať. Ak by ich použil na svoje účely, máte nárok pri majetkovom vysporiadaní na polovicu týchto peňazí.

 

Pokiaľ sa z vášho spoločného úveru kúpilo motorové vozidlo, ktorého vlastníkom sa stal otec manžela, potom Vám vznikla voči manželovmu otcovi pohľadávka (z titulu bezdôvodného obohatenia). Túto pohľadávku tiež môžete uplatniť v majetkovom vysporiadaní a žiadať, aby bola prirátaná manželovi a manžel Vás vyplatil. 

 

Pokiaľ ide o vozidlo, ktoré uvádzate ako "moje vozidlo", tak platí, že pokiaľ bolo vozidlo nadobudnuté počas manželstva a z majetku patriaceho do BSM, potom patrí do BSM a bude sa vysporiadavať. Pokiaľ ide o hodnotu vozidla, tá sa bude stanovovať so stavom ku dňu rozvodu a so súčasnými cenami. Majetkovém vysporiadaniu k vozidlu sa nevyhnete, ak patrí do BSM. Pokiaľ vozidlo patrí do BSM, potom platí, že je spoločné a manžel má právo toto vozidlo používať, preto Vám obrátenie sa na políciu nepomôže.

 

V ďalšom texte píšete, že manžel si nárokuje na peniaze, ktoré Vám dal počas manželstva (na dovolenku). Ak to boli peniaze zarobené počas manželstva, na túto sumu nemá nárok. Ak by to boli peniaze, ktoré nepatria do BSM, môže si ich nárokovať. Ak je syn jeho, nemá nárok požadovať vrátiť peniaze, ktoré Vám dal na výživu syna.

 

V prípade majetkového vysporiadania Vám odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý sa zaoberá majetkovým vysporiadaním po rozvode. Advokát Vám objasní, čo všetko a v akých výškach je možné požadovať. Pokaľ sa manžel nebude chcieť dohodnúť a majetkovo vysporiadať, môžete sa obrátiť na na súd. Okrem toho, že Vás bude musieť manžel vyplatiť, bude musieť nahradiť aj trovy Vášho advokáta. Náhrada trov konania sa totiž dá v súdnom konaní pri majetkovom vysporiadaní požadovať.Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Chcem sa opýtať, ako by sa delil majetok po rozvode. S manželom sme kúpili od jeho mamy dom, ale ta tu má doživotné užívanie, ako sa dá táto situácia riešiť? Mohol by ma vyplatiť alebo dá sa dom predať? S manželom sme nadobudli aj nejakú finančnú hotovosť, avšak všetky peniaze má na účtoch manžel, ja nemám k nim prístup, bude sa dať nejako dokázať, že tam tie peniaze boli a mám nárok na polovicu? Ďakujem S pozdravom.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, ak je dom spoločný, potom ho je možné vysporiadať. Pokiaľ je však na nehnuteľnosti zriadené vecné bremeno, táto nehnuteľnosť má nižšiu hodnotu. Vecné bremeno vždy zníži hodnotu nehnuteľnosti.

Pokiaľ viete, že mal na účte peniaze, potom Vám stačí v konaní o vysporiadanie BSM požiadať súd o zabezpečenie výpisov z účtu z obdobia, kedy tam mal peniaze. Z výpisov účtov bude vidieť aj to kedy vybral peniaze a pokiaľ nebude vedieť preukázať, čo s nimi urobil, potom sa tieto peniaze vysporiadajú (bude sa teda pozerať na to tak, akoby ich mal).


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Bezplatná právna pomoc, oblasti práva:
Rodinné právo | Rozvod | Spoluvlastníctvo | Občianske právo | Obchodné právo | Pracovné právo | Vymáhanie pohľadávok | Správne právo | Trestné právo | Procesné právo (civilné) | Dedičské právo | Iné oblasti práva | Nezaradené

Právne články

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):