Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica
Odpovedá: Advokát Banská Bystrica
Odpovedané dňa: 9. 1. 2017

Otázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či musím platiť výživné na dospelé dieťa - 24 ročné, pokiaľ študuje a zároveň je SZČO, ale ako slobodný podnikateľ bez živnosti, registrovaný na štatistickom úrade. Ďakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Vaša vyživovacia povinnosť trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Uvedené sa posudzuje z rôznych hľadísk, najmä či dieťa študuje denné štúdium, alebo či študuje diaľkovo. Napríklad ak má denné štúdium a popri tomto štúdiu pracuje (ako brigádnik alebo ako podnikateľ ) a na štúdium si privyrába tak Vaša vyživovacia povinnosť bude trvať dovtedy, kým neskončí vysokú školu, lebo sa pripravuje na svoje budúce povolanie. Ak však riadne pracuje (podniká) a študuje popri práci napríklad diaľkové štúdium, alebo doplnkové štúdium - doplnenie vzdelania, tak už výživné platiť nemusíte, nakoľko dieťa splnilo podmienku, že sa dokáže samé živiť.

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku

Podotázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobry den. Tiez sa chcem spytat, ze dokedy musim platit vyzivne, ked dcera ma 17 rokov, uci sa za kozmeticku na styri roky s maturitu. Tento rok bude mat v decembri uz teda 18 rokov, ale uz chodi na brigady, cize si zaraba popri skole. Dokonca uz brigadovala aj u mna, teda u mojho zamestnavatela - minuly rok v lete. Takze ak dovrsi 18 rokov a zaraba si, musim jej stale platit, aj ked este chodi do skoly? Platim jej 140 € mesacne a mam minimalnu mzdu. Takto mi to sud vyrubil. Vobec nebral do uvahy, ze mam minimalnu mzdu a este platim za byt elektriku a ine veci okolo aj exekucie mam. Ale sud to vobec nezaujimalo. Takze poprosim o odpoved, ako mam dalej postupovat, ked dovrsi tych 18 rokov a stale bude brigadovat alebo na dohodu bude pracovat. Dakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: Advokát Banská Bystrica (odpoveď odoslaná: 23. 1. 2017)

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe súdov ojedinelý príjem dieťaťa (napr. z brigád) ešte neznamená, že dieťa je schopné samé sa živiť (porovnaj napr. R 76/1968, podľa ktorého: „Ojedinelý príjem dieťaťa (napr. v čase školských prázdnin), ktoré sa inak štúdiom pripravuje na budúce povolanie, spravidla neovplyvňuje vyživovaciu povinnosť rodičov.“). Rovnako ani dovŕšenie plnoletosti nie je dôvodom na zrušenie vyživovacej povinnosti. Spravidla pritom platí, že pokiaľ sa dieťa sústavne pripravuje na svoje budúce povolanie, ešte nie je schopné samé sa živiť.

Len pre úplnosť dodávam, že ak bolo výživné určené súdom, tak zrušiť ho možno opätovne iba súdnym rozhodnutím. V konaní o zrušení vyživovacej povinnosti sa bude riešiť predovšetkým skutočnosť, či je dieťa schopné samé sa živiť alebo nie.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan FicekPrávne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Otec odmieta platiť výživné na syna po maturite
Je rodič ďalej povinný platiť výživné dieťaťu po dosiahnutí veku 26 rokov aj naďalej?
Počíta sa výška vyžívného z platu na zmluve alebo sa rataju do toho aj nadčasy
Ešte som neobdžala rozsudok o výživnom. Ako dlho treba čakať?
Musím platiť výživné za čas keď sú deti u mňa?
Neplatí mi dohodnuté výživné
V akej výške môžem požadovať výživné?
Nechce mi posielať výživné na nové priezivsko
Môžu mu sťahovať výživné z výsluhového dôchodku?
Čo berie pri určení výšky výživného súd do úvahy?

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 15 29 42 56 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):