Máte
otázku?

Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

Mám byt vo svojom osobnom vlastníctve (nie spoločne s manželom), ktorý som zdedila po svojej zosnulej sestre. Ako sa bude tento byt dediť v prípade mojej smrti? Máme dospelého slobodného syna. Bude sa byt deliť medzi manžela a syna, alebo nehnuteľnosť zdedí len syn?

Odpoveď: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku závisí na tom, či zriadite závet alebo nie. V prípade, že závetom nebudete disponovať svojím majetkom, tak sa bude dediť podľa zákona. V tzv. prvej zákonnej skupine dedia manžel a potomkovia poručiteľa rovnakým dielom. Tzn. že Váš byt zdedia spolu do podielového spoluvlastníctva, každý v podiele 1/2 (ak sa v rámci dedičského konania nedohodnú inak alebo niektorý z nich neodmietne dedičstvo). Ak chcete docieliť, aby celý Váš byt (prípadne i ďalší majetok) zdedil výlučne Váš syn, odporúčam Vám zriadiť závet, v ktorom celý Váš majetok odkážete svojmu synovi. V závete nie je možné opomenúť iba tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkov). Ak teda bude mať závet všetky zákonné náležitosti (odporúčam Vám závet zriadiť priamo u notára), zdedí všetok Váš majetok Váš syn.

Trápi vás "Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve (Dedičské právo)

Dobrý deň, som majiteľka nehnuteľnosti a mám jednu dcéru. Chcela by som sa spýtať, ako je to s dedičstvom môjho bytu v prípade, že sa znova vydám a následne zomriem? Ďakujem. S pozdravom, Jana

Odpoveď: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

(odpoveď odoslaná: 07.03.2022)

Dobrý deň, ak ste výlučnou vlastníčkou bytu a máte dcéru, v prípade, že by ste uzatvorili manželstvo a následne zomreli, potom zákonnými dedičmi bytu budú dcéra a manžel v podiele 1/2 k celku v zmysle ust. § 473 Obč. zákonníka.

Vzhľadom na okolnosť, že budúci manžel ak by ste uzatvorili manželstvo, nie je neopomenuteľným dedičom a ide o byt vo Vašom výlučnom vlastníctve, Vy môžete spísať závet aj v prospech len Vašej dcéry. Manžel v prípade Vášho úmrtia a dedičského konania nemôže závet napadnúť z dôvodu, že nenadobudne zákonný podiel na byte /1/2/ a to z jednoduchého dôvodu, že nie je neopomenuteľným dedičom a byt nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

Byt môžete riešiť aj za svojho života a to spísať darovaciu zmluvu v prospech dcéry a to so zraidením vecného bremena vo Váš prospech prípadne aj v prospech manžela.

Nepoznáme konkrétne okolnosti resp. súvisiace okolnosti, preto odporúčam kontaktovať advokáta, aby ste našli najlepšie riešenie.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve (Dedičské právo)

Dobrý deň, manželovi zomrel otec, ktorý mal dve nemanželské deti a dve deti z manželstva. Svokor vlastnil dom, ktorý budú všetci dediť. Moja svokra však na svoje meno vlastní 1-izbový byt, ktorý nadobudla počas manželstva. Bude tento byt tiež predmetom dedičského konania? Ďakujem pekne, Ľudmila.

Odpoveď: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

(odpoveď odoslaná: 18.11.2021)

Dobrý deň,
v otázke sa pýtate na to, či predmetom dedenia po svokrovi bude aj jednoizbový byt, ktorý nadobudla svokra počas trvania manželstva. Podstatné pre zodpovedanie tejto otázky je to, na základe akého právneho titulu svokra nadobudla predmetný byt.

Ak svokra nadobudla byt dedením alebo darovaním, hoci aj počas trvania manželstva, potom do bezpodielového spoluvlastníctva manželov byt nespadá a nebude ani predmetom dedenia, lebo svokor nie je jeho spoluvlastníkom. Uvedené vyplýva z ust. § 143 Obč. zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Ak by však byt bol nadobudnutý kúpou počas trvania manželstva z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, potom byt patrí do BSM a bude preto aj predmetom dedenia po svokrovi.

Pre zodpovedanie otázky je teda podstatné to, na základe čoho bol predmetný byt nadobudnutý svokrou.


Podotázka: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve (Dedičské právo)

Vydala som sa. Môj manžel má byt, ktorý na základe dedičského konania vlastní v pomere 4/6 a jeho dve deti majú každé 1/6. Jeho deti tlačia na to, aby byt prepísal na nich. On však to nechce urobiť a tvrdí, že ho po ňom automaticky zdedia. Zdá sa, že majú strach, že moje deti si budú robiť nároky na ich dedičstvo. Ja som bola presvedčená, že to, čo sme nadobudli mimo spoločného manželstva, môžu dediť len naše vlastné deti. Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

(odpoveď odoslaná: 19.05.2020)

Dobrý deň,
v takomto prípade, ak nezanechá závet, tak daný podiel bude predmetom dedičstva, pričom dediť sa bude v tzv. prvej dedičskej skupine, kde by ste dedili Vy, ako manželka a jeho deti, každý rovným dielom. Ak chce, aby to dostali len deti, no nechce im to prepísať už teraz, môže spísať závet, v ktorom im podiel odkáže. Ak Vaše deti nie sú aj jeho deti (teda spoločné), tak potom po ňom nededia. Jedine, že by ich uviedol do závetu.


Trápi vás "Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné vyňať z dedenia nehnuteľnosť - byt brata, ktorý má exekúciu v zdravotnej poisťovni? Žije v zahraničí a nemá záujem exekúciu riešiť. Ja so sestrou nemôžeme predať byt po matke.

Odpoveď: Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

(odpoveď odoslaná: 14.04.2020)

Dobrý deň, 
z otázky predpokladáme, že dedičské konanie je skončené a Váš brat žijúci v zahraničí, je tiež podielovým spoluvlastníkom bytu. 
Ak sa s bratom nedohodnete na predaji bytu spoločne, potom riešením je predložiť mu návrh na vyporiadanie bytu dohodou, kedy mu ponúknete za jeho podiel zodpovedajúcu sumu. Ak s predmetným návrhom súhlasiť nebude, budete musieť v zmysle ust. § 142 Obč. zákonníka podať žalobu na súd o zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva.
V prípade záujmu nás môžete kontaktovať aj na telefonickú konzultáciu prípadne videohovor, alebo dohodnúť zastupovanie vo veci za účelom vyporiadania.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.