+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Darovaný pozemok a dedenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

Otázka: Darovaný pozemok a dedenie

Dobry den. Pred istym casom mamina dostala do daru pozemok po prababke. Ta uz nezije. Teraz chce prepisat pozemok na sestru. Existuje nejaka moznost ako by sme mohli s bratom ziskat cast, ktora by nam patrila? Dakujem za odpoved!

Odpoveď: Darovaný pozemok a dedenie

Dobrý deň, v našom právnom poriadku je jedinou osobou, ktorá môže nakladať svojím majetkom jeho vlastník. Nemožno ho žiadnym spôsobom nútiť, ani zabrániť aby určitým spôsobom naložil so svojou nehnuteľnosťou (napr. daroval). Ak by ste chceli napadnúť platnosť darovacej zmluvy musel by existovať aspoň z dôvodov vyhlásenia darovacej zmluvy za neplatnú (nedostatočná spôsobilosť na právny úkon, omyl predávajúceho, neurčitosť...). Ak tomu tak nie je, tak v rámci budúceho dedičského konania Vám sčasti chráni ustanovenie § 484 druhá veta Občianskeho zákonníka "Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie;" Toto ustanovenie upravuje, že to čo Vaša sestra dostala počas života Vašej mamy darom, započítava sa na jej podiel. Vaše ďalšie nároky v rámci dedičstva sa však budú odvíjať od toho, či Vaša mama má aj ďalší majetok, ktorý bude patriť do dedičstva. Ak totiž ďalší majetok nemá, nebudete mať už čo dediť a vyššie uvedené ustanovenie bude irelevantné. Ďalšou možnosťou ako zabrániť tomu, aby ste prišli o celú nehnuteľnosť je, že by vám mama darovala nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva a následne by ste sa so sestrou dohodli na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva vyplatením podielov. S týmto postupom by však musela súhlasiť Vaša mama i sestra.

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek



Právne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Ako to bude s dlhmi po zrušení BSM a prípadnej smrti?
Budeme dediť aj dlhy?
Dedenie pasív ak nezdedil žiadne aktíva
Zdedí moja budúca manželka byt?
Dedenie zo zákona
Ako sa dedí zo zákona?
Ako správne spísať závet?
Ako to je s dedením po dieťati?
Ako to bude s dedením po synovi?
Dedenie po babičke-poručníkovi

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 5 8 12 15 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):