Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 5. 8. 2016

Otázka: Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Dobry den.Exmanzelka mi zobrala maloletu dceru do Svajciarska a to bez mojho suhlasu. Je tam uz asi 4-5 mesiace. K dnesnemu dnu neviem, kde sa nachadza moja dcera ani aku skolu navstevuje. Bol som na polici podat trestne oznamenie, ale policia mi vsetko vratila pre nevyuzitie vsetkych prostriedkov. Posielal som cez urad prace na Svajciarsky organ rozne papiere na vratenie maloletej na Slovensko, ktora ma tu trvaly pobyt. Musel som vsak vsetko prekladat do nemciny, platit švajciarsky rozpravajuceho pravnika atd. Nemam tolko financii. A preto sa chcem spytat, v akom zneni alebo co mozem napisat do ziadosti na sud. Mozem ziadat aj o zverenie maloletej do osobnej starostlivosti? Mozem ziadat, aby chodila do skoly na Slovensku? DAKUJEM.

Odpoveď: Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Dobrý deň, Váš prípad sa kvalifikuje ako rodičovský únos dieťaťa. Ústredným orgánov s kompetenciou poskytovať pomoc občanom SR v tejto oblasti je Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Predpokladám, že o pomoc a teda žiadosť o navrátenie dieťaťa ste tomuto orgánu zaslali cez miestny úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Centrum by následne malo konať (v súčinnosti s Vami) a to dožiadaním o informácie partnerský orgán v štáte, do ktorého bolo dieťa premiestnené. Žiaľ, neuviedli ste, v akom štádiu sa uvedený postup skončil, resp. či bolo na súde vo Švajčiarsku začate súdne konanie o nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko. Taktiež nepredpokladám, že ste sa nedokázali domôcť svojich práv len preto, že Vaša finančná situácia Vám nedovoľuje hradiť náklady konania. V každom prípade je nepochybné, že Vám vaša bývalá manželka úmyselne bráni v styku s vašim dieťaťom. Podľa § 25 ods. 4 zákona o rodine, ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený rozhodnutím súdu, súd môže na návrh niektorého z rodičov zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti. Odporúčam Vám preto podať na súd návrh o zverenie dcéry do vašej osobnej starostlivosti a ďalej pokračovať v konaní o nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko.

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek



Právne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Práva nájomcu
Práva otca na informácie o dieťati
Porušenie predkupného práva
Práva menšinového spoluvlastníka
Obídenie predkupného práva
Nakladanie s majetkom pre prípad smrti
Matka neumožňuje styk s dieťaťom
Práva dieťaťa - otec alkoholik
Porušenie zákonného predkupného práva
Vymáhanie dlžoby môjho otca

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 15 29 42 56 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):