Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 4. 11. 2016

Otázka: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu?

Dobry den. Moji rodicia maju uz okolo sestdesiat rokov, maju zdravotne problemy. Otec je vlastnikom rodinneho domu, ktory dostal od svojho otca este pocas jeho zivota. Moji dvaja surodenci maju financne problemy. Su dlznikmi v roznych spolocnostiach, vdaka comu maju castu korenspondenciu od roznych exekutorov. Nemaju zaujem to riesit, ani do buducna. Obidvaja su slobodni a bezdetni. Ja som vydata a mam tri malolete deti. Nemam ziadne dlhy, ktore by som nesplacala, ani nic podobne. Chcem sa spytat, ci je mozne ochranit rodinnu nehnutelnost zavetom mojho otca, ktory by urcoval vylucne jedneho alebo viacerych dedicov. A samozrejme vydedenim nas ako jeho deti, kedze otec premysla odkazat to svojim vnucatam. Je rozumnejsie dom odkazat jednemu dedicovi alebo viacerym, kedze moj otec ma tri vnucata. Ake to moze mat do buducna rizika? Vopred Vam dakujem za odpoved.

Odpoveď: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu?

Dobrý deň,

vydediť potomka možno podľa § 469a Občianskeho zákonníka výlučne zo 4 nasledovných dôvodov:

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

Ak aspoň jeden dôvod vo vzťahu ku každému potomkovy nie je naplnený, nemožno potomka vydediť. V liste o vydedení pritom nestačí len skonštatovať, že poručiteľ vydeďuje potomka z toho alebo toho dôvodu, ale je potrebné popísať aj konanie, z ktorého vyplýva, že daný dôvod vydedenia je skutočne naplnený.

Aj keby Váš otec spísal závet, v ktorom by odkázal majetok výlučne svojím vnúčatám a nevydedil by (napr. z dôvodu, že na vydedenie daného potomka neexistoval žiadny z vyššie popísaných 4 dôvodov) potomkov, závet by bol v tejto časti neplatný. 

V prípade, ak nedôjde k vydedeniu potomka, musí totiž každý potomok nadobudnúť aspoň polovicu z dedičského podielu, ktorý by potomok nadobudol pri dedení zo zákona.

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku

Podotázka: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu? (Dedičské právo)

Dobry den.Tak Vas teda prosim o radu,ako inak by sa dal otcov rodinny dom ochranit pred pripadnymi exekuciami,v pripade dedenia.Kedze nas otec nema pravny dovod ani jedno so svojich deti vydedit?Dakujem Vam vopred za odpoved.

Odpoveď: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 7. 11. 2016)

Dobrý deň,

v prípade dedenia nie je možné zaručiť ochranu rodinného domu Vášho otca pred exekúciou. Z uvedeného dôvodu Vám možno odporučiť posúdiť možnosť darovania domu či už niektorým deťom alebo výlučne vnúčatám - v závislosti od toho, čo je pre Vášho otca prijateľnejšie s tým, že by sa súčasne zriadilo na predmetnej nehnuteľnosti vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania pre Vášho otca.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu? (Dedičské právo)

Dobrý večer, chcem sa spýtať, či ma môže vydediť matka môjho otca, ktorý zomrel pred 11 rokmi. Vzťahy v otcovej rodine sú také, že s nimi po otcovej smrti neudržiavam žiadny kontakt. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako ochrániť rodinu prostredníctvom závetu?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 27. 12. 2016)

Dobrý deň, vychádzajúc z doslovného znenia Občianskeho zákonníka je možné uviesť, že vydediť je možné iba potomka. Z ďalších ustanovení Občianskeho zákonníka vyplýva, že iba tzv. neopomenuteľných dedičov. Tými sú potomci poručiteľa (čiže deti Vašej babky). Občiansky zákonník žiadnym spôsobom nerozširuje možnosť vydediť aj iné osoby. Tzn. že Vaša babka mohla vydediť Vášho otca, ale Vás nie. Iná by bola situácia, keby Vaša babka vydedila Vášho otca. Nakoľko medzičasom zomrel a na jeho miesto by ste boli povolaný Vy ako dedič, toto vydedenie by sa vzťahovalo aj na Vás. Ak však svojho syna nevydedila, Vás vydediť nemôže.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek



Právne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Dôvody na rozvod manželstva
Uviedla som dostatočné dôvody na rozvod?
Aké sú dôvody a následky zrušenia darovacej zmluvy?
Je možné vydediť dieťa, ak nejaví záujem o rodičov?
Manžel sa nechce dať rozviesť
Súd nepriznal trovy konania
Zdôvodnenie sťažnosti v trestnom konaní po uplynutí lehoty na jej podanie
Ako je to v prípade spätného vyplatenia výživného
Kedy súd nevysporiada spoluvlastníctvo
Opätovný návrh na rozvod manželstva

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 5 9 12 16 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):