Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 16. 3. 2016

Otázka: Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?

Dobry den prajem, mam 14 mesacneho synka, ktory ma priezvisko aj meno po svojom otcovi. Ked som otehotnela, otec dietata mi slubil, ze si nas vezme a presvedcil ma, aby som mu dala jeho priezvisko. Teraz zijeme osobitne, opustil nas a chcela by som zmenit synkove priezvisko na moje lebo nas oklamal. Pravdaze otec dietata s tym nesuhlasi a tento zivot na volnej nohe mu vyhovuje. Je vobec nejaka sanca zmenit synkovi priezvisko, aby sa volal po mne a aby sme dvaja, ja a syn, sa nevolali odlisne? Dakujem velmi pekne za odpoved.

Odpoveď: Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?

Dobrý deň, v zmysle § 35 zákona o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Medzi podstatné veci patrí aj zmena priezviska maloletého dieťaťa, keďže na jeho zmenu je nevyhnutný súhlas oboch rodičov, čo predpokladá aj zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku. V prípade, že k súhlasu rodičov nedôjde, je nevyhnutné nahradiť súhlas druhého rodiča súdnym rozhodnutím. Je preto potrebné iniciovať súdne konanie o udelení súhlasu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska na okresný úrad. Nakoľko je zmena priezviska závažným zásahom do jeho práv, vždy musí byť v jeho záujme. Súd preto posudzuje dôvody tohto návrhu, medzi ktoré patrí najmä dlhodobý nezáujem rodiča o stretávanie sa s dieťaťom, nezáujem o dieťa, o jeho výchovné prostredie, plnenie vyživovacej povinnosti alebo aj ďalšie okolnosti. 






Bezplatná právna pomoc, oblasti práva:
Rodinné právo | Rozvod | Spoluvlastníctvo | Občianske právo | Obchodné právo | Pracovné právo | Vymáhanie pohľadávok | Správne právo | Trestné právo | Procesné právo (civilné) | Dedičské právo | Iné oblasti práva | Nezaradené

Právne články

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):