Online právna poradňa

Položiť otázku


Práva dieťaťa pri zanedbávaní?

Dobrý deň. Moji susedia majú tri krásne malé deti, ale mám obavy, že ich do značnej miery zanedbávajú. Už niekoľko krát som ich videla ako stoja pred dverami, lebo nemajú kľúče od bytu a nevedia si otvoriť, keď sa vrátia zo školy. Často tam stoja (hladné a smädné) až kým neprídu ich rodičia, čo je často až niekedy večer. Najskôr som ich brávala k sebe domov, kým sa nevrátili rodičia, ale tí na mňa nakričali a vyhrážali sa mi... zvažujem, že podám podnet na súd alebo na sociálku, toto predsa nie je normálne a tým deťom to škodí. Môžete mi prosím poradiť aký zákon upravuje práva dieťaťa?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 11. 2013

Ako to bude s výživným po rozvode?

Dobrý deň. S manželom sa rozvádzam a súd v konaní na čas do rozvodu upravil iba jeho vyživovaciu povinnosť na naše dieťa. Výška tohto výživného je podľa mňa adekvátna vzhľadom na príjem manžela a potreby nášho syna. Rada by som preto požiadala súd, aby nás rozviedol a výživné ponechal tak ako je. Vyhovie súd mojej žiadosti? Ako to bude s výživným po rozvode?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 11. 2013

Striedavá starostlivosť a nesúhlas jedného z rodičov

Mám takúto otázku: S bývalou priateľkou mám malé dieťa, o ktoré sa súdime. Ja navrhujem striedavú starostlivosť a ona ho chce pre seba. Už 2 mesiace mi nezdvíha telefón a nereaguje na moje sms. Vidíme sa iba na súde, kde komunikuje prostredníctvom právnika. Je vôbec nejaká  šanca, že pri takomto prístupe matky odklepne súd striedavú starostlivosť? Je možná striedavá starostlivosť pri nesúhlase jedného z rodičov, v tomto prípade matky?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 11. 2013

Čo je rozhodujúce pri určení výšky výživného

Pekný deň prajem, čo je rozhodujúce pri určení výšky výživného. S manželom sa rozvádzame, chcem aby mi súd prisúdil naše dve deti, Lenku a Katku (6 a 9) a manželovi určil vyživovaciu povinnosť. Môj ex si medzičasom našiel prácu mimo BA, v ktorej zarába menej a presťahoval sa. V poslednom čase ma čoraz častejšie žiada o dohodu, aby platil na dievčatá menej, lebo už toľko nezarába. Naposledy mi ale povedal, že on nemá už taký vysoký príjem a že nemá ani žiadny majetok a že bude žiadať minimálne výživné. Nám však nezostáva takmer nič na živobytie. čo je rozhodujúce pri určení výšky výživného? na čo súd prihliada?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 11. 2013

Právo manžela užívať byt po rozvode

Dobrý deň. Mám 45 rokov a som ženatý. Chcem sa spýtať na právo manžela, teda moje právo, užívať byt po rozvode. Moja manželka sa mi v poslednej dobe často vyhráža nielen rozvodom, ale aj tým, že ma vyhodí z domu. Momentálne bývame v malom jednoizbovom byte, ktorý patrí manželke. Moja otázka znie: môže ma manželka vyhodiť z domu a má na to nejaký vplyv náš prípadný rozvod? Aké mám práva, veď ja nemám kde bývať, nemôže ma predsa vyhodiť na ulicu? alebo áno? Aké sú práva rozvádzajúceho sa manžela užívať byt po rozvode.. poraďte mi prosím.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 11. 2013

Ako prebieha rozvod?

Prosím vás o radu, ako prebieha rozvod. S manželkou sa chcem rozviesť, na rozvode sme sa dohodli. Čítal som si vašu stránku ohľadom rozvodu a chcel by som vedieť, ako prebieha rozvod, čo ma čaká na rozvode a na čo sa mám pripraviť.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 2. 12. 2013

Odvolanie proti rozhodnutiu o rozvode

Chcem sa spýtať ako je to s odvolaním proti rozhodnutiu o rozvode. Manželka podala návrh na súd na rozvod manželstva. Okresný súd nás rozviedol, podal som však odvolanie. Ja s rozvodom nesúhlasím, pretože máme deti a ja chcem v manželstve zotrvať hlavne kvôli nim. Bude moje odvolanie proti rozhodnutiu o rozvode úspešné. Môžem vôbec podať odvolanie?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 11. 2013

Preskúmanie rozhodnutia o rozvode súdom

Ako je to s preskúmaním rozhodnutia o rozvode súdom. S manželkou sa rozvádzam (obaja s rozvodom súhlasíme), ale zatiaľ sme sa nedohodli, kto bude mať deti v starostlivosti. Známa mi však povedala, že keď sa ona rozvádzala, tak súd rozhodol aj o rozvode aj o tom, komu zverí deti, a že to tak je vždy. Je to pravda? Ak áno, čo sa stane, ak nás súd rozvedenie a zároveň jej súd odklepne starostlivosť o deti a ja sa budem chcieť odvolať, zruší sa aj rozsudok o rozvode? Preskúmava súd rozhodnutie o rozvode aj ohľadom rozvodu a aj ohľadom detí?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 11. 2013

Dĺžka trvania rozvodu

Dobrý deň. Mám 54 rokov a som v rozvodom konaní. Dlžka trvania rozvodu je už 3 roky. Súdime sa aj o deti. Návrh na rozvod som podala ja lebo s mojím manželom sa to už nedalo vydržať. Neustále mi dával pocítiť, aká som neschopná a neužitočná, teraz žiada striedavú starostlivos. V rozvode ťahám za kratší koniec, pretože manžel má právnické vzdelanie a vie ako na to. Psychicky som na dne a súd mi len priťažuje. Veľmi ma trápi dlžka trvania rozvodu, už to chcem mať za sebou, nechcem však prísť o deti. Dá sa s tým niečo robiť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 11. 2013

Zastupovanie manžela v trestnom konaní

Ako je to so zastupovaním manžela v trestnom konaní? Môj manžel pracuje v zahraničí a domov sa vracia iba asi 8-10x do roka. Počas poslednej návštevy mu cestou domov niekto vrazil do auta. Dotyčný nafúkal a bol riešený v trestnom konaní. Manžel si uplatnil náhradu škody, ale nikto mu ju nepriznal. Momentálne je zase v zahraničí a vráti sa pravdepodobne až na Vianoce. Môžem s tým niečo robiť aj ja, ako jeho manželka?  Môžem zastupovať manžela v trestnom konaní ako jeho manželka, keď je poškodený?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 11. 2013

< 1 231 461 573 574 575 576 577 578 579 691 921 >