+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Online právna poradňa

Položiť otázku


Zrušenie vyživovacej povinnosti

Dobre ráno. Potrebovala by som poradiť v oblasti výživného. Dcéra si pri rozvode vybrala život pri otcovi. Ja pravidelne platím výživné. Najskôr jej otcovi, po dokončení jej 18.ky platím dcére na účet. Môj problém spočíva v tom, že v piatok som sa dozvedela, že dcéra už 2 roky do školy nechodí. Ukončenú povinnú dochádzku má a má aj prácu na TPP. Lenže nechceme, aby sa o tom dozvedela rodina. Viem o tom teraz aj ja. Vie o tom len jej otec, ktorý to celé dva roky tajil. Preto sa chcem spýtať ako ukončiť vyplatenie výživného tak, aby sa to ešte štyri mesiace utajilo. Nestačilo by nejaké prehlásenie s notársky overenými podpismi? Nakoľko mám rodičov zo starej školy a oni všetko kopírujú a doklady tak sú založené 2x. Ak áno, poprosila by som Vás o nejaký vzor. Vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 2. 2017

Mohol otec previesť byt darovacou zmluvou?

Dobrý deň, moji rodičia sa rozviedli pred 32 rokmi. Počas manželstva dostali 4 izbový byt, po rozvode zostal bývať v byte otec a mama sa odsťahovala s tým, že sa ústne dohodli, že byt bude môj a mojej sestry, keď vyrastieme, že nás vysporiada. Medzitým sa ale otec znova oženil, jeho nová žena mala tiež byt, ktorý predala a peniaze prepila. Nasťahovala sa k otcovi a odvtedy sme my ako deti mali zákaz vstupu tam chodiť. Otec sa vyhováral stále, že je chorý atď a prestali sme sa stýkať. On medzitým dal darovacou zmluvou byt na svoju novú manželku. Nechápem prečo to urobil a prečo zanevrel na svoje deti. Je nejaká šanca dovolať sa spravodlivosti?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 2. 2017

Rozvod bez osobnej účasti

Je možné, aby súd na Slovensku rozviedol manželstvo bez osobnej účasti manželov na rozvodovom konaní, ak už majú plnoleté deti a obaja s rozvodom súhlasia? Ak áno a návrh podáva manželka, akým spôsobom ma manžel vyjadriť svoj súhlas?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 20. 2. 2017

Zrážky zo mzdy druhého manžela

Dobrý deň, manžel je dlhodobo nezamestnaný a dlhodobo bol samoplatcom zdravotného poistenia (keďže je cudzinec s pobytom na Slovensku). Poistné si však neplatil a vznikol mu dlh cca 1400 €. Pred exekúciou ho zachránila ústna dohoda so zdravotnou poisťovňou. Dohodol si mesačné splátky, ktoré ale nezvláda platiť, takže je to všetko na mne - jeho manželke. Prvé dve splátky som za neho uhradila, a to som bola ešte na materskej dovolenke s dvoma deťmi. Minulý mesiac som začala pracovať, a nemám už záujem znášať zodpovednosť za manželov dlh. Otázka znie - ak dôjde k exekúcii, a manžel nebude schopný dlh uhradiť, keďže nezarába, ani nevlastní žiaden majetok, bude môcť exekútor siahnuť na môj plat? Majetok takisto nemám žiaden, žijem s deťmi u mojich rodičov. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 2. 2017

Môže prenajímateľ jednostranne zvýšiť nájom?

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, že, či môže majiteľ domu zvyšovať nájomné, v zmluve mám 100eur, keď sa ku mne nasťahoval priateľ tak nájom mi zdvihol za neho 30 eur, pred 3 mesiacmi sa nám narodil syn, tak za neho  20 eur, ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 20. 2. 2017

Zamestnávateľ mi nechce dať pracovnú zmluvu na celý úväzok

Dobrý deň, prosím o radu. Pracujem u zamestnávateľa už 16 mesiacov, ale stále mi nechce dať pracovnú zmluvu na celý prac.úväzok. Mám len 11. 5 hod na prac.zmluvu a zvyšok hodín podľa mesačného fondu mám na dohodu. Som inv. dôchodca, čo on práve týmto aj argumentuje. Ale ja pri takejto zmluve prichádzam o celoročnú dovolenku a o PN ani nehovoriac. Zákon predsa dovoľuje pracovať aj invalidom na prac.zmluvy. Ďakujem za kladnú odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Nie som si istý, či je dieťa moje

Dobrý deň! Pred pár dňami som sa od bývalej priateľky dozvedel, že so mnou ma dcéru, ktorá sa narodila 28. 11. 2016. Oznámila mi to okolo 1. februára tohto roka. V najbližších dňoch som navštívil jej domácnosť kde som teda na vlastne oči videl, že dcéru ma, no nie som si na 100% istý, že je moja. Jednoduchým výpočtom mi vychádza, že mala môže byť moja nakoľko vo februári 2016 sme žili v spoločnej domácnosti. No aj tak jej neverím. V apríli 2016 ma vyhodila z domu. 28. 2. 2017 je predvolaná na Okresný súd vo veci uznania otcovstva k maloletému dieťaťu. V rodnom liste je: "otec neuvedený" na základe toho matrika dala podnet na okresný súd. V tomto predvolaní sa píše, že ak je to možné, s otcom maloletej príďte spoločne. A preto sa pýtam: Som povinný sa dostaviť na toto pojednávanie? Ak si nie som istý, že mala je moja mám právo odmietnuť otcovstvo alebo ako túto situáciu riešiť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Ako postupovať pri investovaní do bytu tretej osoby?

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o pomoc ako postupovať. V r.2007 sme vzali pôžičku. Minulého roku pre finančne problémy nám dali byt do dražby. K tomu bytu doposiaľ nemáme list vlastníctva ani kúpnu zmluvu, keďže úver bol brány na rekonštrukciu bytu. Peniaze boli prevedené na účet vlastníka ešte v r. 2007, ten nedal kúpnu zmluvu. Prevod bytu v súčasnosti nie je možný - pôvodný vlastník zaťažil LV exekúciami. Ako postupovať, ak financie na dražbu nemám a pri vyplatení dlhu byt skončí u exekútorov?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 2. 2017

Škodová udalosť a nárok na doplatenie od poisťovne

Nie mojim zavinením mi bola spôsobená totálna škoda na aute. Poisťovňa odhadla škodu na 4900 EUR. Všeobecnú hodnotu vozidla poisťovňa stanovila na 795 EUR. Poistné plnenie skrátila o 195 EUR z dôvodu hodnoty použiteľných zvyškov. Vyplatené plnenie bolo 600 EUR. Vozidlo bolo opraviteľné a bolo opravené a je t.č. plne pojazdné. Žiadal som poisťovňu o doplatenie 195 EUR, nakoľko sa zvyšky nerozpredávali. Poisťovňa odmietla. Mám nárok na doplatenie? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Právo prejazdu, prechodu

Dobrý deň, v minulom roku som kúpila pozemok, ktorý vznikol rozdelením väčšej parcely na 3 časti. Na mojej parcele sa nachádza chata, elektrická a vodovodná prípojka. Vedľa pozemku vedie asfaltová cesta, ktorá je na parcele štátnych lesov, avšak nie je zakreslená v katastri ako cesta. Na to, že k pozemku nemám prístup ma upozornila až znalkyňa, keď som chcela pozemok založiť. Mám po právnej stránke nárok na prechod a prejazd po štátnom (lesnom) pozemku/ceste. Asfaltová cesta na hranici mojej parcely bola vybudovaná v osemdesiatych rokoch. Vopred ďakujem za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

< 1 2 3 4 5 6 7 215 428 642 855 >