Online právna poradňa

Položiť otázku


Ako požiadať o zverenie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti?

Zdravím Vás, som slobodná matka s 5 ročným synom. Otec dieťaťa ma nechal, keď som bola v 4 mesiaci tehotenstva. Neboli sme zosobášeni. Mala som súd a aj priznané výživné, čo platí ako ma. S malým sa nestretáva vôbec. Ale nevedela som, to mi až na úrade povedali, že potrebujem ešte súd o zverenie malého do mojej opatery. Ja som myslela, že je to automaticky, keď mám výživné. Tak by som chcela radu ako postupovať, aby som mala aj na papieri, že sa o malého starám iba ja a že je mne zverený. Ďakujem. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Komu pripadne majetok po smrti manžela?

Dobrý deň. Mám kamarátku, ktorá je sice prvý krát vydatá no jej manžel je už ženatý po 2 krát. Z prvého manželstva ma on 2 deti. Spolu s manželom si kúpili nehnuteľnosť. Prosim ako to bude v pripáde, keď ona už deti s manželom mať nebude, komu prípadne po jeho smrti jeho časť majetku? Jeho deťom, či jej ? Ďakujeme.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Darovanie auta na leasing

Dobrý deň. Žijem s mojim priateľom. Ktorý mi kúpil auto na leasing lebo mne leasing neschválili z dôvodu malého príjmu. Toto auto splácam ja už dva roky. Aj ho servisujem. Chcela by som vedieť, čo robiť v prípade, že by som sa s priateľom rozišla, aby mi to auto ostalo, aby mi ho skratka nemohol zobrať. On súhlasí s darovaním auta alebo s nejakou zmluvou, že ja splácam to auto, a že po splatení bude prepísané na mňa. Nakoľko leasing sa nedá na mňa prepísať, keďže mám stále malý príjem. Na papieroch malý príjem. V skutočnosti v pohode auto splácam a môj priateľ ma menší príjem ako ja. Mohli by ste mi v tejto veci poradiť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 3. 2017

Vymáhanie záväzkov na základe čestného vyhlásenia

Vážení advokáti, obraciam sa na Vás s otázkou o možnostiach riešenia nasledovnej situácie: Koncom roka 2016 sme s manželkou kupovali rozostavanú nehnuteľnosť, ktorú sa stavebník zaviazal dokončiť a skolaudovať. V priebehu mesiacov odkladov sa stavebník zaviazal ako kompenzáciu z oneskorenia dodať aj materiál a vybavenie do tzv. „štandardu". Doklad o tejto novej dohode je ručne napísané Čestné vyhlásenia od stavebníka. Po oneskorenej kolaudácii nehnuteľnosti a nadobudnutí našich vlastníckych práv sa stavebník odmlčal, nereaguje na telefonáty ani e-maily, očividne sa snaží vyhnúť plneniu záväzkov. Jeho firma nie je v konkurze a zatiaľ existuje. Ako by som mal, prosím, postupovať, ak je mojim zámerom výlučne splnenie záväzkov, ktoré nám dal stavebník? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď, s pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 3. 2017

Môže sa darca domáhať vrátenia daru?

Otec na mňa prepísal družstevný byt. Podpísali sme zmluvu o prevode členských práv a povinnosti. Následne sme si byt odkúpili do osobného vlastníctva a stali sme sa majiteľmi. Teraz po takmer 3 rokoch chce otec byt naspäť, dokonca to dal na súd, lebo tvrdí, že sme sa predtym dohodli, že mu ho raz vrátim, dokonca si na to zohnal aj svedkov. My akúkoľvek takú dohodu popierame. Je vôbec možné sa súdiť na základe nejakej ústnej dohody? Nemusí byt v takýchto prípadoch zmluva písomná? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Je príjem z predaja majetku nadobudnutý reštitúciou oslobodený od dane?

Dobrý deň, ak som nadobudol pozemok v reštitúcii a chcem ho následne predať, či som oslobodený od platenia dani z predanej sumy? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Rozbité sklo v internátnom bufete

Dobrý deň. Prichádzam k Vám s prosbou, ak by ste si uvoľnili čas na prečítanie tohto krátkeho príspevku budem rad. Pred nedávnom som omylom rozbil sklo (tak, že sa odrazili dvere o zadnú stranu a rozbilo sa) stalo sa to v Bratislavskom vysokoškolskom internáte na dverách s rozmermi (225x80cm). Sklo je obyčajne nie izolačné a (číre) jeho hrúbka je max 6mm, ale skôr menej. Od toho šoku sa zľakol a ušiel z "miesta činu", čo uznávam, že bola chyba. Na druhý deň som sa na základe záznamov z kamery priznal. Keďže v ten večer privolali aj políciu, ktorá spísala zápisnicu. Všetko sa stalo na základe toho, že som si objednal pizzu a namiesto dobrej mi dali inú, všimol som si to až na svojej izbe tak som sa vrátil a žiadal od nich náhradu alebo výmenu pizze, ti mu na oplátku drzo odvetili, že oni peniaze nevracajú ani nevymieňajú pizzu, že som si to mal všimnúť skôr, že tu pizzu jeho si zobral iný človek. Odvetil som im, že mám právo na náhradu alebo vrátenie peňazí, a že to vypadá tak, že sa ma snažia podviesť. Tí mi arogantne odvetili, že mali troch svedkov, ktorí ho videli kričať konkrétny druh pizze, že mám smolu - nie sú charita. (Toto nie je podstatné, len vysvetľujem ako sa to stalo). To ma tak vytočilo, že som v záplave nervov jak som odchádzal, tak som otvoril dvere so sklenenou výplňou, ktoré sa odrazili na druhý konec a sklo sa pod tlakom rozbilo. Na zázname kamere to vypadá tak, že som ich otvoril len väčšiou silou. Teda v podstate neúmyselne som ich rozbil. Teraz odomňa žiadajú úhradu škody za sklo (234 e) + pokuta navýšenia ubytovacieho poplatku o 20 % každý mesiac čo činí dohromady 62 e, takže dohromady požadujú 294 e a to musím uhradiť do konca marca. Podozrivé je na tom taktiež, že úhradu sumy žiadajú do konca tohto marca a všetko chcú v hotovosti (Vysokoškolský internát Družba), Keď mi povedali danú sumu skoro ma porazilo. Neišlo mi to do hlavy, a tak som si začal zisťovať viac a napísal do každého sklenárstva v Bratislave, udal im presne rozmery rozbitého skla (viď. hore) zatiaľ mi odpísali zo štyroch a ani jedno si nezauctovalo viac než 130 euro vrátane všetkého v DPH s dopravou a montážou, ešte čakám na odpovede zvyšných. Takisto by mi mali dať ešte aj faktúru, ktorú si vyzdvihnem v tento utorok. Podľa môjho názoru sa ma snažia oklamať, je to smutné, že žiadajú od študenta také nekresťanské peniaze. Je to hyenizmus 1. stupňa. Ďakujem veľmi pekne za Vašu ochotu a pomoc odborného názoru na danú problematiku, nie som na tom moc finančne dobre (ale poradím si), ide o princíp, prečo by som mal platiť viac než je skutočná cena daného skla a ostatných poplatkov (od montáže až po dopravu) taktiež na tom nie som dobre ani psychicky a chcem danú vec čím skôr doriešiť. Preto žiadam o Vašu odbornú právnu reakciu. Poprosím Vás o ospravedlnenie mojich chýb, keďže píšem cez mobil, ďakujem za pochopenie. Želám Vám príjemný deň :).

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 3. 2017

Odklad výkonu trestu

Dobrý deň. Chcem sa informovať samo sudca ma odsúdil za vedenie cudzieho motorového vozidla nepodmienečne na 6meiacov odňatia slobody. Prišiel mi nástup do výkonu trestu s dátumom 23. 2. 2017 a v sak súdne rozhodnutie mi prišlo prišlo 7. 3. 2017 informoval som súd, že mi prišlo zlý dátum nástupu. Informovali ma telefonicky, že sa to zmenilo na 22. 3. 2017 a však medzi časom som odišiel na pracovnú cestu a vraciam sa 25. 3. To som taktiež informoval súd. Bolo by možné požiadať súd o odloženie trestu? Na koľko, mám 1ročného syna a zdravotné problemi, nemám stále absolvonane všetky potrebné vyšetrenia. Potom mám ešte pod odtazku. Som si vedomí, že trest nie je primeraný môjmu konaniu a nemal som možnosť sa obhájiť. Bolo možné podať odvolanie alebo znovu otvoreniu mojemu prípadu? Prosím ako mám postupovať? Veľmi pekne ďakujem za Vás čas.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 3. 2017

Dedičstvo po matke môjho nebohého otca

Dobrý deň, bolo mi doručené predvolanie ku notárovi z dôvodu konania dedičskej pokonávky po skonalej matke môjho otca (ďalej len stará matka). Môj otec zomrel skôr ako stará matka z toho dôvodu som dedič za otca. S druhou stranou otcovej rodiny nekomunikujem od jeho smrti. Otec je zo 4 deti. Chcem sa spýtať čo všetko mi prináleží ako dedičovi. Stará matka nezanechala závet. V súpise dedičstva od notára je zoznam niekoľkých účtov a 3 izbový byt. Odporúčate mi rozdeliť si dedičstvo rovnakým dielom alebo nechať si byt, ktorý má väčšiu trhovú hodnotu ako celková suma na účtoch po poručiteľke. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 3. 2017

Práva matky po rozvode

Dobrý deň, moja sesternica je rozvedená od 12/16, jeho "milenka" strká nos do výchovy deti tým, že jej zakazuje zúčastňovať sa akcií (dod na škole, zač. Školského roka), keďže jej najstaršia dcéra nastupuje od sept. Do školy, pričom na také niečo myslím, že nemá právo. Dá sa jeho milenke zamedziť styk, aby o deťoch nerozhodovala ona. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 26. 3. 2017

< 1 2 3 4 5 6 7 233 465 697 929 >