+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Online právna poradňa

Položiť otázku


Neohlásenie zmeny údajov o živnosti

Pred siedmymi rokmi som kúpil nehnuteľnosť s rodinným domom. Bývalý majiteľ má dodnes prihlásenú živnosť na moju adresu. Jeho korešpondenciu pravidelne dostanem ja. Už som ho niekoľkokrát vyzval, aby prehlásil na svoju novú adresu (býva na susednom pozemku). Otázka: Komu mám zahlásiť, aby táto situácia bola riešená? Na OcÚ už som oznámil, ale nič nekonali.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 1. 2017

Odškodnenie za prieťahy v súdnom konaní

Aké mám možnosti odškodnenia za okresným súdom spôsobené prieťahy a znalcom spôsobné prieťahy? Od roku 2010 čakám na rozhodnutie súdu, a to som v roku 2013 podal sťažnosť na súdne prieťahy a podal som 2x sťažnosť na ministerstvo spravodlivosti na znalca. Súd mal byť 10.2.2016, ale sa nekonalo pre: “sa ruší, a to z dôvodu preloženia zákonnej sudkyne na Krajský súd do Trnavy od 1.1.2016". Pojednávanie bolo odročené na 5.10.2016, ktoré sa neuskutočnilo pre chorobu sudkyne. Celý rok 2016 len čakám na termín pojednávania - doteraz mi súd neoznámil ani len nový termín pojednávania.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 1. 2017

Ako to bude pri rozvode, ak mi manžel daruje polovicu domu?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel mi chce prepísať polovicu domu. Chcem sa spýtať, ako je to v prípade rozvodu, či sa dá alebo nedá napadnúť. Čo by bolo lepšie? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 1. 2017

Darovacia zmluva a vyporiadanie BSM

Dobrý deň, ak sme v manželstve a byt sme kupovali pred manzelstvom v pomere pol na pol. Moja polovica bytu je splatená (splatila som stavebné sporenie). Manžel mal hypotekú na ktorú mu sumou 10000 eur prispeli moji rodičia, aby sme si pomohli a znížili splátky (dali mi teraz na to darovaciu zmluvu - akože to darovali mne). Otázka jedna: Musí byť darovacia zmluva podpísaná notárom, či len mnou a mojimi rodičmi? Otazka 2: Ak takto znížili rodičia darovacou zmluvou jeho hypotéku, dá sa to pri rozvode použiť pri vyplácaní manžela z bytu? - môžem si tú čiastku odrátať? Vďaka za odpovede

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 1. 2017

Dedičstvo - dom po otcovi

Prosím o radu ako postupovať, ak by som chcela predať svoj 1/8 podiel domu, po mojom otcovi, ktorý zomrel v r. 2008. S ostatnými spoluvlastníkmi dohoda nie je možná, žiadajú aby som prispela na údržbu domu, v ktorom nebývam, sme 4 vlastníci. V dome žije moja teta, 6 rokov po babkinej smrti nás neinformovala ako ďalej s domom nakladá. Aké sú moje možnosti? Ďakujem za vašu odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 1. 2017

Čo treba na rozdelenie veľkého bytu na 2 menšie byty?

Dobry den, viete mi prosim poradit, co vsetko potrebujem, ak chcem rozdelit velky byt na 2 mensie tak, aby sa to dalo zapisat aj do katastra ako 2 bytove jednotky. Je na to potrebny aj nejaky suhlas vlastnikov danej nehnutelnosti (suhlas vlastnikov ostatnych bytov) alebo nie? Pripadne ake su dalsie moznosti? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 1. 2017

Rozvod manželstva uzvaretého s cudzincom v inom členskom štáte EÚ

Dobry den, chcela by som sa opytat, som vydata v zahranici, ja som slovenka, manzel je pakistanec a sme zobraty v Irsku. Bol by mozny rozvod na Slovensku aj ked sme tam nikdy neboli spolu alebo ako postupovat. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 1. 2017

Ako postupovať pri vymožení pohľadávky

Dobry den, poprosil by som Vas o radu. Pred rokom som mal dopravnu nehodu, pri ktorej som utrpel rosiahle zranenia, ktore boli ohodnotene lekarskym posudkom 845b. 14.500 € priblizne. S obvinenym sme sa dohodli tak, ze doplati ciastku, o ktoru ma poistovna ukratila 50 percent. Mal mi v mesacnych splatkach doplatit 7.250,- €, ale tak neurobil a po roku jeho pravnik mi povedal, ze mam 3 moznosti bud zoberiem 2.500,- €, ktorych mi ponukaju alebo sa sudit s poistovnou alebo pachatelom. Poistovna uviedla, ze 50 percent kratila pretoze som pod znacnym vplyvom alkoholu zapricinil prekazku na ceste. Zobrat co ponukaju alebo to riesit s tou poistovnou sudne alebo s pachatelom? Pritom bol ako sofer motoroveho vozidla pod vplyvom alkoholu neposkytol mi prvu pomoc a zapricinil dalsie dopravne priestupky

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 1. 2017

Vymáhanie už raz zaplatenej pohľadávky

Dobrý den, potreboval by som radu od Vás. Objednal som si tovar cez internet a kurier vybral za tovar menej peňazí než mal. Jedna sa o sumu 60,- €. Mam aj doklad, že som za ten tovar zaplatil, napriek tomu odo mna žiadaju aby som uhradil sumu 60,- €. Je možne, aby to odo mna vymahali? Dakujem pekne, s pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 1. 2017

Je možné uzavrieť ďalší (civilný) sobáš po rozvode manželstva uzavretého v kostole?

Dobry den, s manzelom sme sa zobrali v kostole. Rozvedeny sme na sude, avsak nie cikrevne. Mozem aj napriek tomu so sucasnym priatelom uzavriet civilny sobas?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 1. 2017

< 1 2 3 4 5 6 194 388 581 774 >