Online právna poradňa

Položiť otázku


Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie?

Dobrý, bol som napadnutý, dostal som jednu päsťou do tvare a následne mi pachatel polámal horné zuby a jeden spodný vybil. Pery mám opuchnuté a z vnútra to mám celé rozbité. Aké následky hrozia pachatelovi, ktorého poznám a čo si môžem žiadať? Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Platím za niečo, čo nie je moje

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či som povinná platiť za údržbu chodníkov, ktorých nie som vlastníkom. V kúpnej zmluve a v zmluve o prevode vlastníctva som podpísala, že sa budem podieľať na financovaní údržby zelených plôch objektu, ktorých som aj spoluvlastníkom. Avšak predávajúci podpísal zmluvu so spoločnosťou, ktorá nám spravuje areál s tým, že nám budú faktúrovať aj údržbu chodníkov a spomínaná spoločnosť si teda faktúruje aj údržbu chodníkov na naše náklady. Vlastníkom chodníkov je súkromná firma. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Susedov živý plot

Dobrý deň, obraciam sa na Vás ohľadom otázky k občianskemu právu. Kúpili sme RD, jeho pozemok je na jednej strane robený do mierneho kopca. Práve na tejto strane máme plot od susedov, na ktorom má sused posadený nejaký ťahavý krík. My si kvôli tomu nemôžme pri plote nič zasadiť, pretože tam potrebujeme priestor na jeho strihanie. Mame tam totiž problém postaviť aj rebrík, živý plot sa ťahá do výšky, keďže nás pozemok je svahovitý a postavený nižšie ako susedov. Minulý rok sme to nejako prekusli a naťahovali sa tam a každý týždeň strihali tie ťahavé fúzy. Ibaže to striháme iba my, sused so svojej strany má k plotu zlý prístup, keďže tam má posadené okrasné kríky. Tento rok kým sa ešte nezačali tlačiť listy, keďže je to aj opadavé, sme mu povedali, že to trocha zastrihneme. Súhlasil, že treba, treba. My sme to však ostrihali až po plot a zvrchu, keďže tam už boli husté uzly, na ktoré sa nám ťažko dočiahne a samozrejme preriedili, keďže je medzi tým veľa suchých a starých prútov. Keď sme skončili spýtali sme sa suseda i jeho manželky, či je to v poriadku. Povedali, že áno, že to je nezmar, ktorý sa znova rozrastie. Zobrali sme to tak, že je to ok. Sused však zo svoje strany to má veľmi husté, a na spodu na múre zostávajú suché listy a špina, na ktorú sa pozeráme my. Na to sme sa už vykašľali, keďže je to z jeho strany a tam prístup nemáme. Ibaže po mesiaci, keď to striekal, nám zrazu začal vyčítať, že sme to ostrihali až po plot a jemu tá hromada prútov teraz padá na jeho okrasné kríky. Že, keď sa nám to nepáči, môže tam postaviť múr. Takúto reakciu sme však nečakali. Povedali sme mu, že s tým problém nemáme, ale z našej strany sme to museli prestrihať, keďže máme k tomu aj zlý prístup, že je to ťažké a ohýba to kovové tyčky, ktoré držia plot. Povedal, že do toho sa nemáme starať, že ten plot staval on. Neviem ako sa mám v takejto situácii zachovať, len som mu povedala, že by si to mal aj on prestrihať, že je to ťažké a zhromažďuje sa tam neporiadok. Na to sa nafučaný otočil a odišiel. Len na margo toho, my mame psíkov jazvecov fenku a psa. Keď sa naša fena hárala jeho veľký pes k nám stále prechádzal cez ten plot a robil diery. Keď sme ho požiadali, aby to opravil, tak sa k tomu nemal, urobili sme to my. Vtedy nekričal, že je to jeho plot. My sme mu takéto slovne vyjadrenia nepodávali. A on ma asi teraz problém, že bude musieť ten plot strihať, pretože, keď to bolo také rozrastené tak sa nám len uchechtával, že to treba treba strihať a vrchy prehadzoval k nám, nech sa mi naťahujeme. Všetko čo chceme robiť popri jeho plote mu oznamujeme. Oni si o nás požičali veci z kuchyne a nevrátili. Ja to neriešim, kašlem na to. A on sa teraz takto k nám zachová. Nechcem sa s ním hádať a vôbec netúžim po susedských problémoch. Bývame tam rok a chceme si to zveľaďovať. Prosím Vás o radu ako sa mám k takejto situácii postaviť. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Je odstupné z ukončenia pracovného pomeru súčasťou BSM?

Dobrý deň prajem, prosím o radu. Je prosím odstupné (po ukončení pracovnehio pomeru dohodou) predmetom BSM? S manželom nežijeme v spoločnej domácnosti, podala som návrh na úpravu styku maloletého dieťaťa a výživné, ktoré je práve v procese. Od zamestnávateľa mi bude začiatkom apríla vyplatené odstupné z dôvodu ukončenia pracovného pomeru.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Pracovný úraz krupierky

Dobrý deň, dňa 20. 3. 2017 sa mi v práci stal pracovný úraz a to nasledovné : pracujem v kasíne ako krupiérka živej hry. Stala som na hráčom stole a obsluhovala hru, teda vykonávala svoju pracovnú činnosť. Na stole mi hrali 4 naši hostia. Na bare stali ďalší dvaja. Jeden z baru, hodil mincu na hosťa sediaceho na hráčom stole. Vzdialenosť medzi barom a hracím stolom je asi 20 metrov. Pri čom mne ako krupierke je bar oproti chrbtu. Ta minca dopadla na čelo hosťa sediaceho na hráčom stole ale ten mincu " odhlavičkoval " rovno mne, krupiérke do pravého oka. Ja som už druhý týždeň PN čiže 10. pracovný deň. Chcem sa opýtať na čo mám nárok. Môj úraz je vedený ako pracovný. Stále chodím po doktoroch. Zatiaľ sa len zistilo, že oko je mechanicky v poriadku ale najbližšie idem k neurológovi lebo ma odvtedy boli hlava každý deň a za okom mi pulzuje. Viete mi prosím poradiť? Personálny manežér našej firmy mi iba povedal, že keď budem 10 a viac dni PN, že môžem toho hráča udať za ublíženie na zdraví. Lenže toto je tak neuveriteľný príbeh, že neviem vlastne, ktorý hosť je na vine. Či ten čo hádzal alebo ten čo to odrazil. Nehovoriac o tom, že ten čo to odrazil si do krvi poranil čelo. Všetko je to samozrejme na kamerách, ktorých je v kasíne pomerne dosť. Čiže nejde o žiaden výmysel. Ďakujem za Vás čas a za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Hypotéka, úver, pôžička a ručiteľ.

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či môže ísť za ručiteľa osoba, ktorá ma exekúciu z dopravného podniku. A ak áno, tak keby chcel do budúcna vybrať hypotéku ručiteľ, tak môžem ísť za rucitelku môjmu ručiteľovi? Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Neplnenie trestu povinnej práce - následky.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo sa stane v prípade, keď dôjde k mareniu výkonu trestu povinnej práce? Za odpoveď ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Vrátenie veci

Dobrý deň, veľmi pekne Vás žiadam o radu, alebo o upresnenie postupu. V decembri minulého roku som pre rodinu, v ktorej žijem (priateľ, jeho syn a moja dcéra) kúpila auto. Auto sme bohužiaľ dali napísať na priateľovho syna za splnenia určitých podmienok. Všetky porušil a proste ma oklamal. Ma 20 rokov a stále študuje na strednej škole. Bez môjho súhlasu si robí s autom čo chce a využíva ho hlavne pre seba a svojich kamarátov, nie pre potreby rodiny. Žiadam ho o vrátenie auta, ale on odmieta. Momentálne auto poškodil pri dopravnej nehode. Akým spôsobom ho mám od neho dostať späť, keď to nejde dobrovoľne? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 3. 2017

Rozdelenie podielového spoluvlastníctva a ťarcha

Dobrý deň, so sestrou vlastním rodinný dom ja 1/2 a sestra 1/2. Dom sa skladá z dvoch totožných bytov so spoločným schodišťom. Všetko je už spravené tak, že by sa nehnuteľnosť dala rozdeliť. Sestra s rozdelením nesúhlasí, bojí sa, že príde o predkupné právo. A riešiť súdnou cestou to nechcem. Napadla ma taká vec. Spísali by sme pred notárom, advokátom zmluvu, kde by sme si jasné vymedzili, ktorý byt komu patrí. A táto zmluva by sa dala na kataster pod kolónku Ťarcha. Čiže naďalej by figurovalo na liste vlastníctva, že ja mám 1/2 a sestra tiež. Ale pod Ťarchou by bola medzi nami zmluva, ktorá by definovala, ktorý byt komu patrí. Je možné takto postupovať? Mohol by som aj za Vami si prísť urobiť takúto zmluvu? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Exekútor mi neoznámil, že dlžník je po smrti

V roku 1998 som bol ručiteľom súkromnej pôžičky vo výške 100 000 kroun ten čo si peniaze požičal ich nesplácal mne za tie roky narástli úroky až do výšky 40 000 euro pohľadávku mi Exekútor strháva z dôchodku 33,- euro, avšak ja som sa dozvedel, že majiteľ je už pár rokov po smrti, ako je možné, že Exekútor zo žiliny mi ani neoznámil, že je po smrti a strháva mi ďalej exekúciu ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

< 1 2 3 4 5 6 233 465 697 929 >