Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Daň z prijmu za predaj nehnuteľnosti ?

Dobrý deň, pred dvomi rokmi som zdedil chatku, cena v osvedčení o dedičstve je 20000 e. Teraz som ju predal, ale len za 17000. Z, ktorej sumy sa mi bude rátať daň z prijmu za predaj, resp. ako si vyrátam, koľko to asi bude? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 24.05.2017

Nevrátila som peniaze, pôjdem do väzenia?

Dobrý deň. Požiadala som v januári kamaráta o pomoc , ochotne mi pomohol a požičal mi spolu 1300 EUR. Chcela som to vrátiť naraz, ale nastali komplikácie ako v dnešnej dobe. Dosť som ho naťahovala lebo som si myslela, že to sama vyriešim nikdy som mu nepovedala, že dlh nechcem splatiť aj som mu 470 EUR vrátila, ale napriek tomu chce podať trestné oznámenie. Veľmi sa bojím nikdy som mu nenadala ani nechovala zle ani nenapísala, že nedám nevrátim. Prosím Vás čo mám ďalej robiť? Pôjdem do väzenia?

Odpovedané dňa: 24.05.2017

Manželku navádza rodina na rozvod, čo robiť?

Dobrý deň. Som ženatý 3 roky. Mali sme s manželkou nejaké problemy, no vždy sme to spolu vyriešili. Ibaže neustále ju rodina nabáda, aby sa rozviedla so mnou. Vždy ju odsťahujú odo mňa. Rozprávajú jej na mna nepravdy. Je nimi ľahko ovplyvnitelna. Aj teraz išla na psych. liečenie. Zmenili jej číslo neviem, kde ani vlastne je. A my sa s manželkou milujeme. Neviem čo robiť, keď sa vráti z liečenia zrejme poda návrh na rozvod. Vôbec so mnou nekomunikuje. Neviem sa snou o tom ani porozprávať. Poraďte mi. Vzali mi manželku ako obyčajnú vec. Jej brat je policajt a zrejme si robí čo chce. Poraďte mi.

Odpovedané dňa: 24.05.2017

Vyčíslenie škody a vyhotovenie znaleckého posudku

Dobrý deň, ako napísať žalobu na občianskoprávne konanie na vyčíslenie škody za porušenie autorských práv. Súd uznal vinného a odsúdil ho na peňažný trest. Sudca odporučil škodu vymáhať v obcisnskopravnom konaní. Mám si ja zabezpečiť znalca na vyčíslenie škody. Môžem si škodu vyčísliť sama. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.05.2017

Patrí byt do dedičstva?

Dobrý deň. Prosím Vás, do dedičského konania patrí aj byt, kde sme bývali predtým, ako sme sa presťahovali do rodičovského domu pred asi 20-timi rokmi a kde potom bývalá sestra, ale ta prišla potom bývať k nám? Mame na časť bytu nárok aj my s bratom? Treba zistiť, či byt s garážou dostala darovacou zmluvou od rodičov? Vďaka za radu. 

Odpovedané dňa: 23.05.2017

Ako požiadať výživné na plnoletú osobu?

Mám 22 rokov, študujem na VŠ a chcela by som požiadať môjho biologického otca o platenie výživného. On však v mojom rodnom liste nie je uvedený (mám tam uvedené, že otec je neznámy). Moja mama nikdy nepodávala na súd návrh o určenie otcovstva ani návrh na výživné. S mamou ma vychovával môj nevlastný otec približne od 2 rokov. Nevlastný otec a mama neboli zosobášení, nevlastný otec zomrel pred 3 rokmi. Obraciam sa na Vás s otázkou, či môžem vôbec podať na súd návrh na výživné, poprípade, či sa dá vymáhať aj spätne výživné (od doby narodenia) a či plynie/uplynula nejaká premlčacia doba na podanie takéhoto návrhu. 

Odpovedané dňa: 23.05.2017

Právo na stretávanie sa s vnúčaťom

Dobrý deň. Prosím o radu, či jestvuje spôsob ako prinútiť syna a nevestu, aby mi dovolili stretávať sa so svojou trojročnou vnučkou. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Pôžička a zaťažená nehnuteľnosť

Pekný deň, mám úver z banky a chcel by som to vysporiadať tak, že by so im ponúkol môj podiel v jednej nehnuteľnosti kde som spoluvlastníkom. Jednoducho by som sa dobrovoľne vzdal môjho spoluvlastníctva v prospech banky s tým, že by sa mi vymazal úver. Nechcel by som tak riešiť, že neplatím, upomienky, pokuty, exekúcia. Úver je samozrejme dodnes riadne platený. Je na to nejaká možnosť? Čakám na Vašu odpoveď ako by ste mi vedeli pomôcť s vysporiadaním, napíšte akou formou a aj výšku Vášho honoráru. Zatiaľ v kocke toľko ďakujem s pozdravom.

Odpovedané dňa: 23.05.2017

Ako platiť dane?

Dobrý deň, predávam dom. Nový majiteľ sa stane vlastníkom od 06/2017. Obec tvrdí, že musím zaplatiť ročnú daň z nehnuteľnosti v plnej výške, teda za celý rok. Bez ohľadu na to, že som vlastníkom počas roku 2017 len 6 mesiacov. Ma obec nárok na plnú výšku? Je to 75 euro. To isté mi tvrdia o poplatok za smeti, že musím zaplatiť za celý rok za všetkých členov domácnosti po 15 Euro. A čo nový majiteľ? Budú od neho tiež žiadať celý ročný poplatok aj za dane aj za smeti? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Manželove dlhy a rozvod

Dobrý deň, Môj manžel nie je Slovenskej národnosti. Trvalý pobyt tu ma na základe zlúčenia rodiny. Podala som o rozvod asi pred mesiacom. Manžel narobil však nejaké dlhy, o ktorých som ja nevedela. Zatiaľ žijeme v spoločnej domácnosti, ale ja sa chcem odsťahovať, no len mám obavy, že by manžel utiekol do svojej krajiny a prestal by platiť a všetko by zostalo na mňa. Viete mi poradiť prosím Vás ako by som sa mohla vyhnúť tomu, ak by naozaj opustil krajinu, aby všetko zostalo platiť mne, pokiaľ ešte nie sme rozvedení? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 23.05.2017