Online právna poradňa

Položiť otázku


Ako naceniť odpracované práce

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám podpísanú zmluvu o diele - vyhotovenie plotu a zámkovej dlažby. Zhotoviteľovi bola vyplatená záloha na materiál a na prácu. O zaplatených sumách mám doklady. Zhotoviteľ sa rozhodol odstúpiť od zmluvy. Daná zmluva bola uzatvorená v decembri 2016. Čo sa týka práce, vykopal len 10 m jamu a zalial betónom 30 m. Materiál nebol dodaný žiadny, na ktorý bola daná záloha - zámková dlažba a okrasné tvárnice. Chcela by som vedieť ako je možné naceniť dané práce a akú časť teda môžem požadovať naspäť. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Vysporiadanie splácania hypoúveru po rozvode manželstvaa

Dobrý deň. S exmanželkou sme si zobrali hypoúver, tento splácam ja, od začiatku ona neuhradila ani jednu splátku. Pred dvomi rokmi som sa rozviedol a stále splácam tento úver ja. Akú čiastku si mám uplatniť ako vysporiadanie iba od rozvodu, či až od začiatku splácania. Ďakujem za odpoveď som starobný dôchodca.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Nárok na dedičstvo po 20-tich rokoch

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadne majetku. Pred dvadsiatimi rokmi som zdedila po otcovi dom aj časť dvora, kde bol výhradným vlastníkom. Zvyšnú časť dvora som získala pri ROEP a prededením zo starého otca. Mala časť pozemku /asi 40 metrov štvorcových/ patrí ešte dvom otcovým sestrám. Komunikácia s nimi nie je možná. Teraz po dvadsiatich rokoch prišla sem jedna sestra s nejakou právnickou a fotili môj dvor, že sa ide súdiť o svoju tretinu majetku, že nebola vyplatená. Vraj som ju mala vyplatiť ja po smrti otca, a že som nemanželská a podobne. Nedá sa s ňou komunikovať. Nechápem čo chce, myslím si, že keď mal otec listy vlastníctva nejako ju musel vyplácať už dávno. Nežila som s ním tak neviem ako to bolo. Chcem sa spýtať môže mať na niečo nárok s môjho majetku. Dom sme opravili užívame ho, a tak neviem, či si môže naň robiť nejaký nárok. Nechápem ako sa s tým nejaký právnik môže zaoberať veď listy vlastníctva by mali byt záväzné. Mohli by ste mi poradiť, či aj po toľkých rokoch môže mať nárok na nejaký výplatok z domu, či dvora? Mala dosť času súdiť sa s mojim otcom, alebo napadnúť závet pred 20-timi rokmi, Neviem čo mám robiť a ako sa zachovať. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Môžem vrátiť vozidlo predávajúcemu?

Dobrý deň, kúpil som 7 mesačne auto s tým, že ma klímatizaciu aj na zadné sedadlá. Zaplatil som dopredu bez prehliadky, nakoľko sa jedna o nové auto a v popise vybavy bola uvedena aj rozvetvená klímatizacia.  Po príchode domov som zistil, že tam klímatizacia nie je, preto som hneď volal spat, no tvrdili, že je tam na 100 percent. Išiel som do servisu, tam mi dali rozpis vybavy a potvrdili, že nemá klímatizaciu na zadné sedadlá. Na druhy deň som išiel auto vrátiť, no taktiež ma presviedcali, že klímatizacia tam je. Nechal som tam auto ale musel som podpísať, že na vlastnú zodpovednosť, keď sa poškodí. Vraj som mal pred kupou zistiť výbavu podľa vin cisla. Teraz mám čakať, kým ho nepredajú. Nechcem ich dávať na súd lebo neverím slovenským súdom. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Ako postupovať, aby mu nepriznali otcovstvo

Dobrý de. Mám malú 3 mesačnú dcérku. Bývalý ma zbil a povedal nech skapem ja aj moje dieťa, keď som bola v prvom mesiaci tehotenstva a nepodala som trestné oznámenie. Teraz bývam u svojich rodičov a mala má moje priezvisko, taktiež v rodnom liste nie je uvedený a začína si na ňu nárokovať. Aké šance mám na súde, aby mu nepriznali otcovstvo, a aby mala bola iba moja? A v dosť veľkej miere navštevuje krčmy. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Som povinná účasti a výpovede ako svedok?

Pracujem ako obchodny zastupca pre nebankovu spoločnosť, na živnosť. Stane sa, že klient pre neplatenie záväzku, je riešený na súde. Ako svedok za firmu som prizvaná ja ako sprostredkovateľ a na súde sa cítim ako najväčší zločinec. Keďže som tam za nebankovku, súdy sú zaujaté. Ja len robím všetko podľa daných tabuliek. Otázka znie: som povinná zucastnit sa a vypovedať na takom pojednávaní? Nemala by firma poslať človeka s právnym vzdelaním? Často sa totiž pravidlá menia a nie je možné si pamätať čo a ako bolo pred niekoľkými rokmi. A vôbec, musím tam byt pritomna, musím vypovedať niečo, čo si už naozaj nepamätám? 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Pomoc s alkoholikom

Dobrý večer, mám otázku, či sa nedá požiadať súd, aby môj manžel nastúpil na ústavnú liečbu pre alkoholikov, nakoľko ma to ničí, už som musela začať chodiť psychiatrovi, lebo to nezvládam, mám aj nasadené antidepresíva, stále som v strese, čo sa udeje z minuty na minútu. Manžel chodil ambulantne ale nezvládol to už tri krát a bolo mu povedané od doktora, že ak zlyhá znova treba ísť na lôžkové, čo on rázne omieta. Neexistuje žiadna pomoc? Ďakujem za odpoveď zúfalá Jana.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Darovať RD počas konania o rozvod manželstva ?

Dobrý večer. Z manzelkov už spolu nežijeme v jednej domácnosti už rok a pol. Som 100% ným vlastníkom rodinného domu, ktorý som počas manželstva dostal darom od svojej babky, ktorú dochovam. Manželka nemá nárok žiadať peniaze s rodinného domu, keď, že som ho dostal darom. Ale mohla by žiadať o nejaké peniaze za investovanie do domu. Chcem sa opýtať ako by sa vypočítala čiastka, ktorú by som jej mal vyplatiť, keď, že žiadne bločky nie sú. A, keď, že sa rozvadzame s dôvodu dlhoročnej nevery manželky a vyniesla aj nemalo peňazí na mimomanželský vtah tak sa chcem opýtať keby som dal darom rodinný dom našim dospelým deťom, či by som sa tým zbavil povinnosti niečo vyplácať lebo ani nemám s čoho. Keď, že som doma na opatrovateľskom príspevku, A že, či sa to dá, aj keď už bola podaná žiadosť o rozvod. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 3. 2017

Ako môžem získať dcéru späť

Dobrý deň, chcem sa opýtať akú mám šancu získať svoju 3 ročnú dcérku späť do starostlivosti? Asi pred polrokom bola moja dcérka zverená dočasne do starostlivosti starým rodičom a súd sa vôbec nekonal a nebola som pri žiadnom rozhodnutí prítomná. Stalo sa to, keď som sa s malou presťahovala k priateľovi a medzitým som sa s rodičmi pohádala takže som nemala prístup späť do domu. Bola som na ešte na materskej dovolenke a s priateľom sme boli nezamestnaní, no moja dcéra nikdy nemala núdzu o jedlo ani o ostatné veci. Je pravda, že som spravila zásadnú chybu a to, že som zlyhala vo výchove a malú dala ku starým rodičom, no nečakala som, že mi malú odoberú a zakážu mi sa s dcérkou stretávať kôli tomu, že som s nimi pohádaná a nepáči sa im môj priateľ a že vraj je to tu kde bývam malé, pretože oni majú rodinný dom a my sme v garzonke. Naposledy som sa vrátila bývať k rodičom a o malú som sa starala vzorne, našla som si prácu a všetko som sa snažila napraviť, no vyhodili ma, pretože sestrin brat berie pervitín a mal asi absťák, tak sa pustil so mnou do hádky a do môjho priateľa začal skákať a došlo k bitke a vyhodili ma kôli tomu a teraz mi aj zakazujú sa stretávať s malou. SNAŽÍM sa získať svoju dcérku späť a chcem sa Vás spýtať ako mám postupovať a aké mám možnosti.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

Môže ma mama vyhodiť z trvalého bydliska

Dobrý deň, môže ma mama vyhodiť z trvalého bydliska bez akého dôvodu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2017

< 1 2 3 4 5 233 465 697 929 >