+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Online právna poradňa

Položiť otázku


Zamestnávateľ mi nechce dať pracovnú zmluvu na celý úväzok

Dobrý deň, prosím o radu. Pracujem u zamestnávateľa už 16 mesiacov, ale stále mi nechce dať pracovnú zmluvu na celý prac.úväzok. Mám len 11. 5 hod na prac.zmluvu a zvyšok hodín podľa mesačného fondu mám na dohodu. Som inv. dôchodca, čo on práve týmto aj argumentuje. Ale ja pri takejto zmluve prichádzam o celoročnú dovolenku a o PN ani nehovoriac. Zákon predsa dovoľuje pracovať aj invalidom na prac.zmluvy. Ďakujem za kladnú odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Nie som si istý, či je dieťa moje

Dobrý deň! Pred pár dňami som sa od bývalej priateľky dozvedel, že so mnou ma dcéru, ktorá sa narodila 28. 11. 2016. Oznámila mi to okolo 1. februára tohto roka. V najbližších dňoch som navštívil jej domácnosť kde som teda na vlastne oči videl, že dcéru ma, no nie som si na 100% istý, že je moja. Jednoduchým výpočtom mi vychádza, že mala môže byť moja nakoľko vo februári 2016 sme žili v spoločnej domácnosti. No aj tak jej neverím. V apríli 2016 ma vyhodila z domu. 28. 2. 2017 je predvolaná na Okresný súd vo veci uznania otcovstva k maloletému dieťaťu. V rodnom liste je: "otec neuvedený" na základe toho matrika dala podnet na okresný súd. V tomto predvolaní sa píše, že ak je to možné, s otcom maloletej príďte spoločne. A preto sa pýtam: Som povinný sa dostaviť na toto pojednávanie? Ak si nie som istý, že mala je moja mám právo odmietnuť otcovstvo alebo ako túto situáciu riešiť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Škodová udalosť a nárok na doplatenie od poisťovne

Nie mojim zavinením mi bola spôsobená totálna škoda na aute. Poisťovňa odhadla škodu na 4900 EUR. Všeobecnú hodnotu vozidla poisťovňa stanovila na 795 EUR. Poistné plnenie skrátila o 195 EUR z dôvodu hodnoty použiteľných zvyškov. Vyplatené plnenie bolo 600 EUR. Vozidlo bolo opraviteľné a bolo opravené a je t.č. plne pojazdné. Žiadal som poisťovňu o doplatenie 195 EUR, nakoľko sa zvyšky nerozpredávali. Poisťovňa odmietla. Mám nárok na doplatenie? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Právo prejazdu, prechodu

Dobrý deň, v minulom roku som kúpila pozemok, ktorý vznikol rozdelením väčšej parcely na 3 časti. Na mojej parcele sa nachádza chata, elektrická a vodovodná prípojka. Vedľa pozemku vedie asfaltová cesta, ktorá je na parcele štátnych lesov, avšak nie je zakreslená v katastri ako cesta. Na to, že k pozemku nemám prístup ma upozornila až znalkyňa, keď som chcela pozemok založiť. Mám po právnej stránke nárok na prechod a prejazd po štátnom (lesnom) pozemku/ceste. Asfaltová cesta na hranici mojej parcely bola vybudovaná v osemdesiatych rokoch. Vopred ďakujem za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Výmaz z OR

Dobrý deň, sme dvaja konatelia. Každý máme rovnaký podiel. Nastali vo firme problémy, a tak sme spísali dohodu a vystúpení z firemného podielu a ukončenie konateľstva. Jeden konateľ totiž nič nerobí, iba bieli firemný účet bez vedomia druhého konateľa. Tak on súhlasil s tým, že sa vzdá konateľstva a podpísal dohodu notárom overenú. V polovici októbra poslal list na firmu, že sa vzdáva konateľstva. Taký istý list poslal aj na VÚC, že sa vzdáva konateľstva a žiada ich o výmaz z OR. Pozývali sme ho na valné, na ktoré sa nedostavil. V decembri prepísal svoj firemný podiel na ďalšiu osobu bez vedomia spoločníka. Viete mi poradiť ako postupovať pri vymaze z OR, a či stačia tieto dokumenty, ktoré mám k dispozícii, aj keď sú to už 3 mesiace od prijatia listu o skončení konateľstva nakoľko ten, čo sa vzdal konateľstva už nie je na Slovensku. Ďakujem sa Vašu radu. S pozdravom OS.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Bezpodielové bezdetné manželstvo

Dobrý deň, poprosím informáciu - ak v bezpodielovom bezdetnom manželstve umrie jeden z manželov, s ktorým bol spísaný závet - manželka sa v ňom vôbec nespomína - pri dedičskom konaní sa na manželku vôbec nemyslí? Ak sú na manžela písané pozemky, mali spoločný byt, spoločne vkladné knižky, ale aj priamo na meno = čo všetko ostáva manželke a čo nie? Nemyslíme si, žeby manžel opomenul v závete manželku zámerne (závet mu bol diktovaný). Žiaľ, keďže sa konanie ťahá dlho, manželka medzičasom tiež umrela - ovplyvňuje to ukončenie prvého dedičského konania? Ďakujeme.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Kde môžem požiadať o bezpatnú právnu pomoc?

Dobrý večer, Môj plat je 550 EUR. Platím byt, energie atď, hypotéku zaplatím výživné a neostane mi nič. Na advokáta žiaľ nemám, ale viem, že sú nejakí zdarma. Neviem, či kritériá spĺňam a manželka je na rodinom príspevku. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Alkohol za volantom nad jedno promile druhý krát

Chcel by som sa spýtať. Mne bol v roku 2013 zadržaný vodičský preukaz zato, že som nafúkal nad jedno promile a bol my trestným rozkazom určený trest povinnej práce 150 hodín a zákaz šoférovať na 3 roky. Po polovičke trestu som požiadal o vrátenie bolo my vyhovené s 2, 5 ročnou skúšobnou dobou. Celý trest mi skončil 29. 6. 2016 len skúšobná doba my ešte neskončila a ja som svojou chybou nafúkal zas nad jedno pomile tak by som sa chcel spýtať, aký trest ma teraz čaká. Ja som svoj čin oľutoval a vo výpovedi som žiadal čo najnižší zákaz šoférovať nakoľko som živiteľ dvoch maloletých deti a vodičák potrebujem čím skôr. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 2. 2017

Darovanie nehnuteľnosti, kvôli výživnému

Dobrý večer, prosím o právnu radu, 22. 04. 2014 daroval otec dcér nehnuteľnosti svojej družke, 25. 04. 2014 ako každý mesiac mu pripadlo platiť výživné. V júni sme poddali návrh na exekúciu zo 170e dostávame cca 75e, čo je neskutočne malo, keď, že dcéry študujú jedna VŠ a druhá Gymnázium, podali sme žalobu na súd, aby bola darovacia listina neplatná a neúčinná, ale zbytočné. Ešte nie je rozhodnuté, ale nie je nesvojprávny, domáhať vrátenia sa môže len darca. Otázka čo urobiť, ako postupovať, keď sa otec zbaví nehnuteľnosti, aby neplatil výživné? Daroval chatu, garáž, byt a má doživotné právo užívania. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 2. 2017

Pomoc v pracovnom práve

Dobrý deň, mala by som záujem o Vaše služby ohľadne zákona práce a celkovo práv a povinnosti, ktoré sa týkajú našej práce. Sme viacerí zamestnanci, ktorí by mali záujem o Vaše služby. Sme ochotní aj zaplatiť, ale najprv by sme chceli vedieť, či sa dá s tým niečo robiť. Naše otázky sa týkajú pracovnej pohotovosti, ubytovania, uniformy (či nemáme právo na príspevok na to, aby sme ju dávali čistiť) a vlastné celkovo, či naša spoločnosť nepostupuje protizákonné voči nám. Sme ochotní poskytnúť všetky naše predpisy, kolektívnu zmluvu, kópie našich pracovných zmlúv. Len nevieme ako máme začať. Ak by ste nám vedeli nejakým spôsobom poradiť budeme Vám vďační. My ako laici sa do toho vôbec nerozumieme a nezostáva nám nič iné ako obrátiť sa na právnu pomoc. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 2. 2017

< 1 2 3 4 5 213 425 636 848 >