Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Právo na stretávanie sa s vnúčaťom

Dobrý deň. Prosím o radu, či jestvuje spôsob ako prinútiť syna a nevestu, aby mi dovolili stretávať sa so svojou trojročnou vnučkou. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Ako platiť dane?

Dobrý deň, predávam dom. Nový majiteľ sa stane vlastníkom od 06/2017. Obec tvrdí, že musím zaplatiť ročnú daň z nehnuteľnosti v plnej výške, teda za celý rok. Bez ohľadu na to, že som vlastníkom počas roku 2017 len 6 mesiacov. Ma obec nárok na plnú výšku? Je to 75 euro. To isté mi tvrdia o poplatok za smeti, že musím zaplatiť za celý rok za všetkých členov domácnosti po 15 Euro. A čo nový majiteľ? Budú od neho tiež žiadať celý ročný poplatok aj za dane aj za smeti? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Dlhy po zosnulom otcovi a jeho splácanie.

Otec mi daroval dom ešte, keď žil mal však pôžičky, o ktorých som nevedel v slovenskej požičovní, homecredit a poštová banka spolu 9000eur, ktoré spacal poctivo každý mesiac ako mám postupovať musíme ich mi ako dediči vyplatiť za neho alebo ich môžeme odmietnuť splácať.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Odklad vodičského preukazu

Počíta sa mi odklad na vodičský preukaz počas výkonu trestu odňatia slobody? Trest bol vykonaný len neviem, či sa mi to zarátalo alebo tým sa to predlžuje.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Vyporiadanie BSM po rozvode ?

Ďakujem za odpoveď. Na ich účtoch bol uskutočnený výber peňazí na sumu, ktorú uvádzajú ako poskytnutie pužičky. Jeden z účelov je napr. kupa auta, pričom sa auto nekupilo. Vedeli by ste mi dať odpoveď aj na otázku, ktorú som sa pýtala ohľadom splátok úveru po rozvode do vysporiadania BSM. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Úver po rozvode manželstva ?

Dobrý deň, môj manžel sa súdil s bývalou manželkou na vysporiadaní spoločného bytu, na ktorý mali spolu hypotéku. Po rozvode manželstva platila hypotéku ona a súd sa po rozvode ťahal 5 rokov. Hypotéku chcela splácať ona a taktiež chcela byt do svojho vlastníctva. Za celý čas ešte pred rozvodom manžel do bytu nechodil a všetko výlučne užívala ona sama. Teraz po vynesení rozsudku jej súd priznal polovicu zaplatených splátok od rozvodu do vynesenia rozsudku. Je to správne, aby jej manžel platil po rozvode do vynesenia rozsudku polovicu splátok úveru? Veď takto súdny systém okráda všetkých, pretože umelo naťahujú vysporiadanie BSM, keďže pojednávanie dajú raz za rok. Druhá strana robila to isté, stále prišla s niečim iným, aby umelo natiahla súdy. Ďalej ona uviedla, že počas manželstva im jej rodina napožičiavala peniaze. Ide o vymyslené pôžičky. Jej sestry vypovedali na súde, že im požičali určitú sumu peňazí a odovzadli pri stole v kychyni. Nie je žiaden doklad o uzavretí zmluvy, alebo prevode peňazí na manželov účet. Sudkyňa tieto vymyslené pôžičky uznala, bez toho, aby manžel niečo podpísal alebo mu boli peniaze priprisane na účet v banke. Preukázali sa výpisom z účtu, že mali toľko peňazí na účte, tak, že mali teda z čoho požičať.

Odpovedané dňa: 19.05.2017

Ukončenie viazanosti pred uplynutím jej doby

Dobrý Večer, chcel by som Vás poprosiť ako postupovať. Býval som v Prešove v prenajatom byte a riešil som si internet a Tv a vlastne poskytovateľovi som sa zaviazal na dva roky. No nastala taká situácia, že som sa musel z bytu odsťahovať službu som využil cca pol roka a teraz, keďže tam nebývam a nevyužívam to, chcel som, že to zruším. Zašiel som do spoločnosti vysvetlil im, že jednoducho musel som sa vysťahovať, a že tie služby nevyužívam tak by som ta chcel zrušiť no, že áno dá ale s pokutou za porušenie viazanosti a ta cca. Vyšla na nejakých 450e +mesiace ku dňu skončenia viazanosti doplatiť alebo, že si to preinštalujú kde si nájdem a iný podnájom ale ja som sa vrátil k rodičom na Oravu a oni tu nemajú pokrytie. Tak, keď buď budem mesačne platiť splátku až do konca viazanosti alebo s pokutou a do dvoch mesiacov mi to zrušia a inak sa to nedá boli rázny ani nejaká dohoda len tieto dve možnosti a ja by som Vás chcel poprosiť o pomoc logicky, že platiť i za niečo čo nevyužívam a kto predpokladal, že nastane taká situácia. Vedeli by ste mi nejak pomôcť ako by som mal postúpiť?

Odpovedané dňa: 22.05.2017

Pojednávanie o zaplatenie 9. 390 EUR

Dobrý deň, k uvedenému pojednávaniu o zaplatenie 9. 390 EUR, sme dvaja odporcovia - aká bude celková odmena za právne zastúpenie advokáta/ obhajoby / koľko zaplatíme jednotlivo. 

Odpovedané dňa: 19.05.2017

Môže zamestnávateľ zraziť zistené manko zo mzdy?

Dobrý, zamestnávateľ nám sústavne strháva manko zrážkou zo mzdy bez toho, aby sme vopred podpísali výšku zrážky a oboznámil nás s výškou a ja. Ako sa mame brániť? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.05.2017

Sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa

Dobrý deň, Môj maloletý syn (14) sa cca dva tri roky dozadu začal správať nezvládnuteľné. Riešila som to všetkými možnými spôsobmi ale nič nezaberalo. Pred asi pol rokom som sa náhodou dostala k správam, ktoré si písal s asi 30 ročným chlapom a boli dosť znepokojujúce. Po porade s kurátorkou som podala na okresnej prokuratúre trestné oznámenie (podozrenie na sexuálne zneužívanie, ohrozenie mravnej výchovy). Následne som sa dozvedela, že pán už za obdobný trestný čin sedel vo vazeni. Postup vyšetrovateľa sa mi nezdal. Bez môjho vedomia sa najskôr porozprával s chlapcom potom s obvineným pánom a až potom so mnou. Vyšetrovanie sa začalo a práve mi prišlo uznesenie, že sa to rozdelilo ale vypovedal iba obvinený pán, ktorý samozrejme vypovedal tak, že skutok sa nestal, a tak to nenapĺňa znaky skutkovej podstaty. Okamžite som kontaktovala políciu, pretože to čo je tam napísané je klamstvo nesúhlasím s tým, ale osoba, ktorá to rieši je na školení na mesiac a ja mám do troch dni podať sťažnosť. Prosím o radu, či mám podať sťažnosť a ak áno ako? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 19.05.2017