+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Obnovenie nájmu nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava
Odpovedá: Mgr. Boris Gál
Odpovedané dňa: 1. 5. 2015

Otázka: Obnovenie nájmu nehnuteľnosti

Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Mám nájomnu zmluvu, ktorá mi končí 1.6. avšak mám uvedenú klauzulu s opciou na 10 rokov. Mám poslať prenajímatelovi žiadosť o pokračovaní nájmu na základe opcie alebo ako? Ak mi prenajímateľ nepošle oznámenie o vysťahovaní, mám právo dalej pokračovať v nájme a automaticky sa mi predĺži zmuva na obdobie 10 rokov? Ďakujem.

Odpoveď: Obnovenie nájmu nehnuteľnosti

Dobrý deň. Vo Vašom prípade je rozhodujúcou skutočnosťou to, na aký predmet nájmu máte zmluvu uzavretú. Tzv. konkludentné obnovenie nájmu (upravené v ustanovení § 676 ods. 2 Občianskeho zákonníka) totiž neplatí pre nájom bytu. Konkludentné obnovenie nájmu bytu je vylúčené priamo Občianskym zákonníkom, a to konkrétne jeho ustanovením § 710 ods. 2. Ak teda ide o nájom bytu dohodnutý na dobu určitú a predmet nájmu chcete naďalej užívať, je potrebné, aby ste s prenajímateľom spísali dodatok k pôvodnej zmluve, prípadne celkom novú zmluvu. Bez ohľadu na to, na aký predmet nájmu máte zmluvu uzavretú, odporúčam Vám, aby ste kontaktovali prenajímateľa a písomne si dohodli podmienky ďalšieho trvania nájmu. Takýmto spôsobom sa vyhnete všetkým hroziacim komplikáciám a zároveň zvýšite mieru Vašej právnej istoty a takisto právnej istoty prenajímateľa.

 

Osobitne sú upravené nájmy poľnohospodárskeho pozemku.

PRÁVNA PORADŇA ZADARMO

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Položiť otázku


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek



Právne články


Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:
Zdedí moja budúca manželka byt?
Problémy pri kúpe nehnuteľnosti
Môže byť nehnuteľnosť písaná len na mňa?
Je možné vrátiť nehnuteľnosť?
Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu
Nájom spoločnej nehnuteľnosti
Ma podiel v nehnutelnosti?
Otázka pri kúpe nehnuteľnosti
Kúpa nehnuteľnosti počas rozvodu...
Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):
1 2 3 4 13 24 36 47 >

JUDr. Milan Ficek, advokát.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):