+421 (0) 2 381 04 750
zavolajte nám

Online právna poradňa

Položiť otázku


Práca na čierno

Dobrý deň, chcel/a by som sa Vás opýtať, či sa jedná o prácu na čierno, ak vykonávam administratívnu činnosť (vystavovanie faktúr, cenových ponúk), nielen v mene firmy, s ktorou mám pracovnú zmluvu (slovenská s.r.o.), ale aj pre rovnakoznejúcu firmu, ktorá sa registrovala v Českej republike (má teda nielen slovenské, ale aj české IČO).

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 1. 2017

Nároky z vád na kúpenej veci

Dobry den, chcel by som sa opytat, ako postupovat v nasom pripade. Kupili sme starsi prerobeny dom na dedine (cena vysoko presahovala oblastny priemer). Pri odovzdavani nehnutelnosti sme nasli mokry flak pri okne, no predavaujci nas uistoval, ze je to iba naprsane z vonku. Po par tyzdnoch je mokra polovica steny, opadla omietka a vytvorila sa na stene plesen. Predavajuci nema zaujem o riesenie, arogantne a drzo nas odmieta a nedviha telefon. Medzicasom sa vyskytli dalsie nedostatky (zhoreny el. kotol, nefunkcna el. siet v jednej z izieb, spodna voda na dalsich miestach,...), ktore su podla mna hygienicky zavadne pre moju rodinu, resp. dvojrocneho syna. Zili sme dlhu dobu v zahranici, chceli sme sa vratit domov, no sme si isti, ze sme boli poriadne podvedeni. Chceli by sme predavajuceho zazalovat a sudne vymoct cast penazi, ktore sme zaplatili/preplatili za danu nehnutelnost. Mozete nam poradit ako postupovat? S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 1. 2017

Vysporiadanie nehnuteľnosti po rozvode manželov

Vážená právna poradňa, veľmi pekne Vám ďakujeme za odpoveď zo dňa 5.1.2016, kde ste nás informovali, že s účinnosťou od 01.07.2016 pri majetkovom vysporiadaní manželov súd stratil možnosť iniciovať dôkazy a taktiež sa obmedzili situácie, kedy sa má na nariadenie súdu vykonať znalecké dokazovanie, ktoré by určilo predpokladanú cenu nehnuteľnosti, z ktorej sa majú manželia po rozvode vysporiadať. Preto sme zvolili cestu, ktorou bolo ešte pred prvým súdnym pojednávaním oslovenie znalca, na vypracovanie tzv. súkromného znaleckého posudku, (ako ste nám poradili) na ktorý sa môže hľadieť podľa § 209 CSP ako na znalecký posudok, ktorý nariadil súd. Chceli sme, aby znalec po príchode určil hodnotu predmetnej nehnuteľnosti patriacu do vyporiadavaného bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Len tu nám vznikol problém, kde by sme Vás chcel poprosiť ešte o radu, nakoľko sme so znalcom neboli vpustený do predmetnej nehnuteľnosti (rodinného domu). Osoba, ktorá nás do domu nevpustila má vo vlastníctve 4/6 nehnuteľnosti (bývalá svokra), žalovaná strana (bývalý manžel) a strana navrhovateĺa (bývalá manželka) po 1/6, ktoré sú aj predmetom vysporiadania. O dni, kedy bol objednaný znalec na svoj úkon boli všetky strany informované e-mailom, i sms-správou v dostatočnom predstihu, no i napriek tomu sme neboli vpustený do domu osobou, ktorá má vo vlastníctve 4/6 majetku, ktorá svoj postoj konzultovala telefonicky so žalovanou stranou, t.j. (bývalým manželom). O celom incidente (nevpustení do domu) znalec spísal čestné prehlásenie na našu žiadosť, čo sa udialo, a okrem toho bolo vykonané oznámenie na polícii o porušení Trestného, či Občianskeho zákonníka. Chceli by sme sa preto spýtať, či sa uvedená situácia, ako aj dôkazový materiál od znalca, polície, prípadne výpis sms správ, emailu dá uplatniť na súde ako nástroj, kedy súd nariadi a určí súdneho znalca pre odhad nehnuteľnosti, a okrem iného nariadi aj plnú úhradu na znalca za jeho znalecký posudok žalovanou stranou, ktorá nemá najmenšiu ochotu spolupracovať? Dá sa ako náhradný materiál určenia ceny nehnuteľnosti uplatniť doklad o predaji rovnakého typu domu, kde stojí sporná nehnuteľnosť? Prípadne realitný podklad ceny domu? Môže sa prosím Vás okrem iného uplatňovať na súde, voči žalovanej strane úhrada na obhajobu navrhovateľa, ako aj súdne poplatky? Navrhovateľ sa snažil od počiatku o mimosúdne vyrovnanie (návrhy v e-mailovej komunikácii) a podiel na požadovanej sume bol korektný, dokonca vychádzal z rovnakej ceny, za akú sa predala nedávno úplne rovnaká nehnuteľnosť stojaca vedľa tej spornej. Ďakujem pekne za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 1. 2017

Ukončenie výživného na plnoleté dieťa

Podaním na súd o ukončení vyživovacej povinnosti na plnoleté dieťa, zaniká povinnosť platiť naň, alebo zaniká až po rozhodnutí súdom. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 1. 2017

Vyporiadanie spoluvlastníctva - staršia pani

Dobry den. Kupila som nehnutelnost a mám tam jednu staršiu pani, ktora má podiel 2/28. Ja som ju kontaktovala už viac krat, že ju chcem vyplatit, no ona neprišla na dohodnute stretnutie. Ako by som tuto situaciu vedela riešiť? Vopred ďakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 1. 2017

Dohoda o platení výživného, ak otec nie je v rodnom liste

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako sa dá spísať dohoda medzi rodičmi maloletej dcéry, ktorí nie sú manželia, ani rozvedení a nežijú v spoločnej domácnosti. Otec dieťaťa nieje zapísany v rodnom liste. Chceme sa dohodnut mimosúdne. Prosím o radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 1. 2017

Styk s otcom po 13tich rokoch

Dobrý deň. Chcela by som Vás požiadať o radu ako mám postupovať, keď otec dieťaťa s ktorým nežijem od narodenia nášho syna, ktorý ma teraz 13 rokov. Počas týchto 13tich rokov môj syn svojho otca nevidel takže ho ani nepozná a on dal teraz návrh na súd, že žiada o úpravu styku s maloletým kazdý druhý vikend. Somnou sa nepokúšal skontaktovať. Výživne posledný rok platí pravidelne, ale pred tým platil ako sa mu zachcelo. Podala som naňho aj trestné oznámenie za neplatenie výživného. Mal podmienku a možnosť doplatiť sumu do 18tich mesiacov. Otec dieťaťa mal v minulosti problémy s drogami za čo bol vyhodený s práce. Pre môjho syna to je cudzia osoba. Možte mi poradiť ako mám postupovať a ako mam napisať vyjadrenie k tomuto navrhu, ktorý musím podať do 10tich dní. Dakujem velmi pekne. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 1. 2017

Rozvod a výživné na deti

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ako sa bude postupovať v prípade rozvodu a zverenia detí do starostlivosti matke na jednom pojednávaní. Súhlasím s rozvodom a aj s tým, aby mala matka deti zverené do starostlivosti. Nesúhlasím s výškou výživného na deti. Aký bude postup ak na súde poviem, že nesúhlasím iba s výživným na deti? Súd nás rozvedie a dá deti matke? Alebo nerozvedie a koli výživnému sa to bude ťahať ďalej? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 1. 2017

Rozvod manželov - nemca žijúceho s manželkou - Slovenkou v Nemecku

Dobry den, je mozne, aby som ja Slovenka s trvalym pobytom na Slovensku, ale toho casu pracujuca a zijuca v Nemecku, podala navrh na rozvod na Slovensku? Muz je Nemec, svadba bola v Nemecku. Vzdy sme zili oddelene, aj po svadbe oddelene, nemali sme spolocnu domacnost ani konto, nemame deti, nemame spolocny majetok ani ziadne dlhy. Manzelstvo trva este len 5 mesiacov. Navrh chcem podat ja, manzel nechce podat ziadost sam aby nemusel platit sudne trovy. A od coho zavisia poplatky, ktore za rozvod budem v tomto pripade musiet platit ja? Vopred Vam dakujem za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 1. 2017

Vzdanie sa dedičkého podielu

Dobrý den. 1. O pár tyzdnov by sme mali dostat pozvanku na dedicske konanie po babke (jej deti uz vsetky zomreli - je nas 5 vnuciek, z toho dve su moje sestry). Existuje moznost pred alebo pri dedicskom konani "vzdat" sa mojho podielu a rozdelit ho medzi obe sestry s tym, ze sa zdedena suma moze pravne odratat od sumy, ktorú im mám vyplatit z dedicstva po rodicoch? Ak áno, ako mam postupovat - ak nebudem moct osobne na dedicske konanie prist? 2. Zaroven mam este jednu otazku, ktora sa tyka dedicskeho konania po rodicoch. Toto prebehlo uz v roku 2004/5. Stala som sa vtedy vlastnickou bytu s povinostou vyplatit moje (vtedy malolete sestry) urcenou sumou. To som bohuzial nebola schopna s financnych dovodov doteraz vyplatit... Som povinná teraz vyplacat 2/3 zo sucasnej hodnoty bytu, alebo staci právne (nie emocionalne) vyplatit vtedajsiu sumu urcenu notarom. Sestry tlacia byt predat a rozdelit. Ja s tym v dnesnej tazkej dobe nesuhlasim a kedze nemam deti, budu po mojej smrti tak ci tak dedit po mne ;-) Velmi pekne dakujem za poradenie.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 1. 2017

1 2 3 4 195 390 584 778 >